Home / Donanım / Oyun Sırasında Mavi Ekran HATASI ÇÖZÜMÜ

Oyun Sırasında Mavi Ekran HATASI ÇÖZÜMÜ

Merhaba oyunseverler. Bu yazıda sık karşılaşılan bir sorun olan mavi ekran hatasını çözeceğiz. Belirtmeden geçmeyelim. Özellikle gta 5 gibi oyunların piyasaya sürülmesi ile bu hataların artan oranda alındığının altını çizelim. Kimbilir belkide yıllardır oyunseverlerin bu talihsiz duruma karşı bir program üretilmemiş olması da garip bulduğumun altını çizmek gerekir. CS:GO, Dota2, Lol, Metin2, Knight Online, Wow gibi oyunların yanı sıra, gta ve EA Games OYUNLARINDA BU PTOBLEM İLE KARŞILAŞILNAKTADIR.

Oyunlardaki mavi ekran hatası %90 ihtimalle ısınmadan kaynaklı olur. Çünkü bilgisayar(ya da cep telefonu farketmez) üzerine oyun oynarken sistem kaynaklarına yük binmektedir. Ram, İşlemci ve özellikle ekran kartı yoğun baskı altına girer oyun sırasında öyleki 60-70 derecelere ulaşan işlemciler mevcuttur.

Yukarıdaki bilgiden sonra şunu belirtmekten sakınca görmüorum. Mavi ekran hatası ısıdan dolayı olur, mavi ekran sorunu %50 ı donanımdan sebebiyle gerçekleşir. Yani bilgisayarın parçalarında oluşmuş bir sorundan olabilir. Geriye kalan %50 yazılımsaldır. Yani burada yazılım ile kastedilen tahmin edeceğiniz üzere güncel olmayan sürücü veya dosyaları zarar gören bozulan sürücülerdir. Ayrıca bazı yazılımlar bu hataya sebep olabilir. Önerim format atıp tüm driverlerin en güncel sürümleri bulup yüklemeniz.Burada yapma ız gereken öncelikle ekran kartı driverini güncellemek olacaktır. Bu sayede yüksek ihtimalle mavi ekran sorunu çözmüş olacaksınız. Eğer ekran kartı driveri güncel olduğu halde devam ederse tüm driverleri güncelleyiniz.

Hala aynı hatayı alıyorsanız üzülerek belirmek gerekir ki sorun devam ederse donanımsal bir problem vardır garantisi varsa garantiye göndermeniz en doğru tercih olcaktır.

 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir