Home / Android / Proximity Sensör Nasıl Kullanılır?

Proximity Sensör Nasıl Kullanılır?

Proximity sensör nasıl kullanılırProximity sensor, bir çok akıllı telefonda bulunan ve çoğumuzun da bilmediği oldukça faydalı bir özelliktir. Yakınlık sensoru olarak da bilinen bu sensor sayesinde akıllı telefonun ekranına bir cisim yaklaştığında dokunmasına gerek kalmaksızın fark edebilmektedir. Proximity sensor nedir sorusuna kısaca bu şekilde cevap verebiliriz. Yazımızın devamında proximity sensor ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorularına dair açıklayıcı cevaplar bulabileceksiniz.

Proximity sensor, kızılötesi, optik ve ultrasonic teknolojilerini kullanarak kapasitif olarak algılama yapabilmektedir. Bu özellikler cep telefonlarının yanı sıra daha pek çok farklı sektörlerde çeşitli amaçlarda kullanılabilmektedir. Konumuz gereği akıllı telefonlarımız için proximity sensor ne işe yarar ondan bahsedelim. Akıllı telefonlarda kapasitif özellikli algılama yapar ve ekrana yaklaşan bir cisim olduğunda elektriksel değişimleri algılayarak farkına varır.

Biraz da proximity sensor nasıl kullanılır ondan bahsedelim. Bu sensorun yer aldığı telefon, isteğimiz dışında kullanılamaz hale gelir. Yani çalışma mekanizması ekranın kapatılarak dokunmatik işlevinin kullanılmamasını sağlar. Örneğin telefonumuz çaldığında konuşmak için açıp telefonu yüzümüze yaklaştırırız. Tam da bu evrede proximity sensor devreye girer ve ekranı kapatır. Böylece dokunmatik ekrana isteğimiz dışı yüzümüzle temas olması halinde istemediğimiz bir işlemin yapılması engellenmiş olur. Bu sensorun olduğu akıllı cihazlarda telefonu kulağımıza götürdüğümüzde ekran kararır ve tuşları kilitler. Kulağımızdan tekrar uzaklaştırdığımızda ise ekran tekrar açılır ve tuş takımı aktif hale gelir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir