Home / Android / QWERTY Klavye

QWERTY Klavye

Q klavye nedirBu yazımızda sizlere Q klavye, ve diğer adı ile QWERTY klavye hakkında bilgilerden söz ederek, Q klavye nedir sorusunun yanıtını aktarmaya çalışacağız. Büyük ihtimalle şu anda bilgisayarınızda Q klavye, telefonunuzda ise QWERTY klavye kullanıyorsunuz. Ama Q klavye nedir sorusunun yanıtı hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilsiniz. Gelin bilgilerimize birlikte erişelim…

Q Klavye Nedir?

Q klavye, ismini klavyenin sol üst köşesindeki harf olan Q’dan almaktadır. Yanında bulunan diğer 5 harf ile birleşerek QWERTY klavye olarak da isimlendirilmektedir. Dünyada en yaygın kullanılan klavye türü olup, ülkemizde de devlet daireleri haricinde en yaygın kullanılan klavye türü olarak bilinmektedir.

Q klavye Cristopher Latham Sholes tarafından, 1874 senesinde tasarlanmış; sonrasında da patenti alınmış klavye türüdür. Harf dizilimi o zamandan kalmıştır. Aklınıza, harflerin neden bu şekilde sıralandığı ile ilgili bir soru gelebilir. Ancak QWERTY klavye daktilo için tasarlanmıştır. Ve en İngilizce’de en çok kullanılan harflerin, özellikle birbirinden uzak olmasına dikkat edilmiştir. Bunun nedeni, daktilonun çalışma sisteminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Q klavye seri yazıma uygun değildir.

Daha çok İngilizce konuşan ülkelerde kullanılması amaçlanmış olsa da, dünya genelinde Q klavye daha sık kullanılmaktadır. Buna ülkemiz de dahildir. Her ne kadar daha kolay yazım olanağı sağlayan klavyeler gelişmiş olsa da, Q klavyeye olan alışkanlık değişmemiş, bu nedenle de diğer tasarımlar başarı elde edememişlerdir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir