Home / Android / Rom Nedir? – Root Nedir? Rom ve Root Arasındaki Farklar

Rom Nedir? – Root Nedir? Rom ve Root Arasındaki Farklar

Web sayfalarında dolaşırken mutlaka Rom ve Root kelimelerinden bahseden birilerini görmüşsünüzdür, peki nedir Rom ve Root.

android root ve rom nedir

Root’u Android geliştiriciliğinden hiç haberdar olmadığınızı ve sadece telefonu kullanan. Kurcalayan biri olmadığınızı düşünerek anlatmaya çalışırsak. Telefonunun kök dizinine inip değişiklik yapmak diyebiliriz. Yani telefonunuzda her türlü değişikliği yapmanız demek. Silinmeyen uygulamaları silebilir, özel izin isteyen programları çalıştırabilirsiniz. Kısacası telefonunuza tam olarak hakim olabileceksiniz.

Rom ise biraz daha farklı, Rom ile telefonunuzun sürümünü yükseltebilir veya düşürebilirsiniz. Diyelim ki güncelleme aldınız ve bundan memnun değilsiniz, telefonunuzu yavaşlatıyor aldığınız bu güncelleme. İşte Rom burada devreye giriyor ve telefonunuza eski kullandığınız sistemi tekrar geri getirebiliyorsunuz. Bunu bir işletim sistemi olarak düşünebilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızda Windows 8 kullanıyorsunuz ve bunu Windows 10’a yükseltmek istiyorsunuz. Telefonda bunu yapma işlemine rom denir.

Tabii Rom yapabilmek için telefonunuzun ilk etapta Root’lu olması gerektiğini unutmayın. Bu işlemler telefonu daha önce hiç kurcalamamış kişiler için biraz sancılı bir süreçtir, fakat bir kere başladıysanız büyük ihtimal üstesinden geleceksinizdir. Fakat her zaman değil. Yani Root veya Rom işlevi esnasında telefonunuzun sistemini çökertmek ve bir daha kullanılmaz hale getirmeniz ufakta olsa ihtimaller arasında. Dediğimiz gibi biraz sancılı bir süreç. İyi bir araştırma yaparsanız net sonuçlar alabilirsiniz.

Rom iki seçenekte karşımıza çıkıyor. Custom ve Stock Rom, Stock Rom; Firmanın ürettiği sistemdir. Custom Rom ise; Android geliştiricilerin ürettiği modifiyeli performansa dayalı veya görselliğe dayalı romlardır. İkisinin de zararı yoktur hatta bazen Custom Romlar daha faydalı olabilmekte, fakat doğru kurduğunuz takdirde.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir