Home / Diğer Konular / Salatalığın Sağlığa Faydaları

Salatalığın Sağlığa Faydaları

 1.  B Vitamini Kaynağıdır
 2. İçerdiği yüksek su oranı yüzünden vücuda doğal sıvı takviyesi yapar.
 3. K Vitamini Deposudur.
 4. Antioksidan özelliği vardır.
 5. Kalp ve damar sağlığı konusunda yardımcıdır.
 6. Cilt sağlığında yeri çok önemlidir. Salatalık sahip olduğu vitamin ve antioksidanlar etkisi ile cildinize uyguladığınızda da olumlu etki gösterir. Ciltteki şişlikleri indiren, iltihap ve tahrişi gideren salatalık özellikle göz altı şişlikleri için sık sık önerilir. Güneş yanıklarını tedavide de etkili doğal yöntemlerden biridir. Salatalık içerikli pek çok losyon ve krem benzeri cilt bakım ürünlerine mağazalarda bolca rastlayabilirsiniz.
 7. İdrar söktürücü özelliği sayesinde böbrek sorunlarınsa sahip olan kişilerce tüketilmelidir.
 8. Sindirim Düzenlemeye Yardımcı olarar. Ferahlama ve sindirimi hızlandırma sağlar.
 9. Bağırsakları rahatlatarak çalışmasını sağlar. Salatalığın lif içeriği de gıdaların bağırsakta daha kolay ilerlemesini ve kolay hazmedilmesini sağlar.
 10. Diyabet problemi çeken insanlar için salatalık önerilmektedir.
 11. Kolesterol ve Tansiyona Karşı: Salatalık, pankreas hücreleri tarafından insülin üretimi için kullanılan ve diyabet hastaları için yararlı olabilecek, bir hormon içerir. Araştırmacılar salatalıktaki steroller adlı bileşenin kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu gözlemlemişlerdir.
 12. Zihin Sağlığı: Salatalıkta bulunan iltihap giderici fisetin adlı maddenin beyin sağlığı üzerinde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Hafızayı güçlendirdiği ve sinir hücrelerini yaşlanmanın olumsuz etkisinden koruduğu bilinmektedir. Alzheimer hastalığı ile ilgili yapılan çeşitli araştırmalarda fisetin maddesinin hafıza ve öğrenme ile ilgili olumlu etkileri görülmüştür.
 13. Salatalık yemenin zekayı arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 14. Ağız kokusu sorunu yaşayanlarca tüketilmesi şifa sağlar. Nefesi Tazeleyici Özellik: Bir dilim salatalığı damağınıza yerleştirerek ağız kokusuna yol açan bakterileri yok edebilirsiniz. Ayrıca salatalık yemek mideyi de yatıştırdığı için, mideden gelen ağız kokusuna da faydası dokunacaktır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir