Home / Android / Samsung Galaxy S3 ve iPhone 4S Karşılaştırması, Hangisini almalıyım?

Samsung Galaxy S3 ve iPhone 4S Karşılaştırması, Hangisini almalıyım?

Eminim oldukça merak ediyorsunuz. Bir tarafta Samsung’un en yeni telefonu Galaxy S3, diğer tarafta yaza yenisi beklenen iPhone 4S.

Bu iki telefonu karşılaştırmak çok adil olmasa da iki telefon arasında seçim yapmakta zorlananlar olacağından biz de karşılaştırma gereği hissettik.

Ekran Boyutu

Samsung Galaxy S3’ün yanında iPhone 4S’in ekranı oldukça komik duruyor. iPhone 4S her ne kadar “Retina” ekrana sahip olsa da bence Samsung Galaxy S3’ün ekranı daha hoş. Sanırım Apple’ın artık insanların büyük ekrana ihtiyaç duyduğunu anlaması gerekiyor.

Ağırlık

iPhone 4S, Galaxy S3’e göre daha küçük boyutlarda olsa da daha ağır bir telefon. Samsung bu konuda kendini geliştirmişe benziyor. Ayrıca Galaxy S3’de yer alan çıkarılabilir batarya ve microSD yuvası telefonu bir adım öne geçiriyor. Bu da demek oluyor ki yanınızda yedek batarya taşıyabilir ve telefon hafızasını oldukça genişletebilirsiniz.

Kamera

Galaxy S3 megapiksel olarak iPhone’a üstünlük sağlamıyor olsa da yazılımsal yenilikler kendini öne çıkarıyor. Burst Shot adı verilen özellik saniyede yaklaşık 3.3 kare çekmenizi ve en iyi fotoğrafı elde etmenizi sağlıyor. Ayrıca telefon gecikmesiz olarak fotoğraf çekiyor. Tabii ki iPhone’un da fotoğraf çekme hızı oldukça iyi durumda. Ayrıca Samsung Galaxy S3’deki güzel özelliklerden birisi de fotoğraftaki kişileri tanıması ve fotoğrafı o kişilere gönderiyor olması (tabi isterseniz). Fotoğraf kaliteleri hakkında ise daha sonraki günlerde karşılaştırma yapacağız.

S-Voice – Siri

Sanırım bu fotoğrafı gören herkes katılacaktır. S-Voice yazılımının arayüzü Siri’ye oldukça benziyor. Yazılımın işlevselliğine gelecek olursa S2’de kullandığımız diğer Android uygulamarından daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Siri kadar başarılı mı orasını ilerki günlerde göreceğiz.

Galaxy S3’de bulunan bir kaç güzel özellik

  • Pop-Up Play – Video seyrederken ekranda istediğiniz alana sürükleyebilmenizi sağlıyor
  • Burst Shot – Birden çok fotoğraf çekip en iyisini seçiyor. HTC’de de buna benzer bir özellik bulunuyor fakat Galaxy S3’deki en iyi fotoğrafı otomatik olarak seçiyor.
  • Zero Shutter Lag ön ve arka kamerada bulunuyor. Gecikmesiz fotoğraf çekimi.
  • S-Beam – NFC ve Wi-Fi kombinasyonu ile oluşturulan özellik. Telefonları tokuşturarak veri aktarımı yapabiilyorsunuz.
  • GLONASS desteği. Daha iyi ve hızlı navigasyon
  • Eye Detection – Gözünüz telefonun üzerindeyken parlaklık yüksek, telefona bakmıyorken parlaklık düşük seviyede oluyor.
  • Bluetooth 4.0(LE)
  • Barometre (basınç ölçümü)

Sonuç

Benim kişisel görüşüm Samsung, Galaxy S3 ile birlikte iPhone 4S’e karşı  üstünlük sağladı. Tabii bunun en önemli nedeni ekran boyutu diye düşünüyorum. İnsanlar artık 4,8″ kadar büyük olmasa da 4″ ve üzeri telefonlar bekliyorlar. Umarım yazın Apple bu isteği karşılar ve en azından 4″ ekranlı bir iPhone görürüz.

 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir