Home / Android / Samsung Galaxy S4 ve HTC One Mini karşılaştırması

Samsung Galaxy S4 ve HTC One Mini karşılaştırması

Samsung’un Galaxy S4 Minisi ile HTC’nin One Mini’sini karşılaştırıyoruz. HTC One Mini mi yoksa Samsung Galaxy S4 mü daha başarılı?

İki firmanın da amiral gemilerinden ilham alıp üretilen, daha küçük boyutlara ve daha düşük donanıma sahip akıllı telefonlarını karşılaştırıyoruz. Bakalım karşılaştırmanın galibi bize göre kim olacak.

Ekran

Her iki cihaz da 4.3″ boyutunda dokunmatik ekrana sahip. Ancak iki ekran arasında panel ve çözünürlük farkı bulunuyor.

HTC’nin One Mini’sinde bulunan ekran 720p çözünürlük sunarken, Galaxy S4 Mini’de 960 x 540 çözünürlükte Super AMOLED ekran bulunuyor.

Karşılaştırmanın bu kısmında HTC One Mini modeli üstünlüğü ele geçirmiş durumda.

Samsung Galaxy S4 ve HTC One Mini karşılaştırması

Performans

Samsung Galaxy S4 Mini’de Qualcomm’un Snapdragon 400 çözümü tercih edilmiş. 1.7 GHz frekansındaki Krait işlemci ve Adreno 305 grafik işlemcisi bulunan telefonda 1.5 GB da RAM yer alıyor. Dahili hafıza olarak 8 GB olanak sağlayan S4 Mini modeli microSD kart desteği de bulunduruyor.

HTC One Mini’de ise yine Snapdragon 400 bulunurken, işlemci 1.4 GHz frekansında çalışıyor. 1 GB RAM yeterli görülen telefonda Galaxy S4 Mini’ye göre biraz daha fazla yani 16 GB dahili hafıza bulunuyor. Ancak HTC One Mini’de herhangi bir hafıza genişletme (microSD vs.) olanağı bulunmuyor.

Galaxy S4 Mini’nin bu kısımda genel olarak rakibine nazaran üstün olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S4 ve HTC One Mini karşılaştırması

Kamera

Her iki model de etkileyici kameralar bulunduruyor. İki telefonda da 8 MP çözünürlüğünde fotoğraf çekimi yapabilen ve 1080p video çekimi yapabilen kameralar bulunuyor.

Galaxy S4 Mini konum etiketli fotoğraf çekme, dokunarak odaklama, yüz tanıma, panorama gibi yazılımsal özellikler barındırıyor. 30 FPS 1080p video kaydı yapabilen S4 Mini’de 1.9 MP ön kamera yer alıyor.

HTC One Mini tarafında ise UltraPixel teknolojisi kullanılıyor. F2.0 mercekli ve 28mm lense sahip kamera 1080p tam HD çekim yapabiliyor. HDR video desteği de sunan akıllı telefon 1.6 MP ön kameraya sahip.

Bu kısımda galip ilan etmek zor; bizim kararımız beraberlik.

samsung galaxy s4 ve htc one mini karsilastirmasi

Tasarım

Samsung Galaxy S4 Mini, abisinin biraz ufaltılmışı olarak karşımıza çıkıyor ve tasarım olarak pek farkları yok. Gerek kıvrımları gerek düğmeleri ile oldukça başarılı. Ancak sadelik sevmeyenler bu tasarımdan hoşlanmayabilir.

HTC One Mini de aynı şekilde “kopya” tasarım olmasına rağmen malzeme kalitesi olarak daha ucuz plastik kullanılmış.

Bu kısımda da galip ilan etmek zor. Tasarım zaten her zaman dediğimiz gibi göreceli bir kavram.

Sonuç

Günümüzün “mini” telefonları, bir önceki senenin “amiral gemi”lerinin boyutuna ulaştı. Sırf boyut değil, donanım olarak da geçen senenin amiral gemilerini yakalamış durumdalar.

Her iki telefon da günlük ihtiyaçlar için gayet yeterli olmasına karşın bir galip belirlemek zorundayız. Galaxy S4 Mini’nin donanımsal özellikleri genel hatları ile HTC One Mini’den daha üstün. Bizce galip Galaxy S4 Mini!

Peki sizce hangi telefon daha başarılı?

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir