Home / Donanım / Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir?

 Sanal Gerçeklik Nedir? – Sanal gerçeklik kavramı 2016 yılı ile birlikte raflarda yerini alan oculus rift, htc vive, playstation vr, samsung gear vr ve google cardboard gibi sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanımının yaygınlaşması ile hayatımızdaki yerini aldı.Teknolojinin gelişmesi ile artık sanal ortamları gerçekmiş hissi ile deneyimlemeye başladık. Kullanıcılar çeşitli çevre birimler, sanal gerçeklik gözlükleri, sanal gerçeklik kaskları, sanal gerçeklik kabinleri aracılığı ile sanal ortamlara dahil oluyorlar.Sanal gerçeklik ortamları, kullanıcı üzerinde yarattığı hisse göre çeşitli başlıklarda incelenir:

  • Kısmi katılımlı ortamlar: Bazı fiziksel unsurlar ile sanal gerçeklik hissi yaratan bu ortamlar, kullanıcıya gerçek dünya ile ilişkisini tamamen kesmeden sanal gerçeklik olayını yaşatır. Örnek olarak uçuş simülatörleri bir ekrana yansıtılan görüntü ile pilot kavramını ele alır ve fiziksel bir ortamda deneyimlenir. Bu tarz simülatörlerde sanal gerçeklik gözlüğü yada sanal gerçeklik eldiveni gibi cihazlar kullanılmaz.
  • CAVE – Tam Katılımlı Ortamlar:  CAVE, “Computer Assisted Virtual Environment / Bilgisayar Destekli Sanal Ortamiçin kullanılan bir kısaltmadır.Bu ortamda, katılımcının tüm duyusal algılarına hitap edilir ve katılımcının tabiri caizse “kendinden geçmesi” hedeflenir. Farklı amaçlar için değişik kurulumlara rastlansa bile tipik bir Cave sistemi;  duvar ve zemin projeksiyonu, farklı açılardan ses/müzik yayını yapan hoparlörler ve algılayıcılardan oluşur. Kasklı ekran (Head-Mounted Display/HMD) ve dermal-dokunsal  algı cihazı (joystick, eldiven vb…) gibi çevre birimleri, katılımcının bu ortam ile bütünüyle etkileşime girmesine yardımcı olur.
  • Ortak (Çoklu) Katılımlı Ortamlar:  İsminden de anlaşılacağı gibi bu ortamlar, bir çok katılımcının birbirleriyle etkileşime girmesine olanak sağlayan geniş sanal evrenlerdir. Bu ortam eğitim, mimarlık, tıp, sanat, mühendislik gibi farklı disiplinlere ait insanların fikir alış-verişinde bulunmalarına olanak sağlıyor. Örneğin; kişi eğer sanal ortama bilgisayarı üzerinden katılım gerçekleştiriyorsa bu eylem ortak katılımlı ortama dahildir.

 Sanal Gerçeklik Gözlüğü ne zaman satılacak, Sanal gerçeklik gözlüğü kaç para olacak, Sanal gerçeklik gözlüğü fiyatı ne olacak?Geçmiş ile günümüz arasında kullanılan cihazlar arasındaki esas farklılık, geçmişte kullanılan cihazların tasarım olarak konforsuz, kullanışsız ve karmaşık olmaları. Tabii maliyetleri de unutmamak gerekir. Günümüzde ise VR cihazların boyutları ufaldı ve daha kullanılabilir bir hal aldı. Fiyat ise kullanılan parçaların ve teknolojinin kolay ulaşılabilir olmasından dolayı makul bir aralığa ulaştı. Şimdi bu cihazlardan bazılarına değineceğiz. 

Oculus Rift Özellikleri, Oculus Rift Fiyatı

Oculus-Rift-2-1024x576Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift, serüvenine Kickstarter projesi olarak başladı. Başarılı bir crowdfunding sürecinden sonra, geliştirme sürecinin kapılarını tüm geliştiriciler için araladı. Gaikai firmasının eski ürün sorumlusu Brendan Iribe’ın vizyonerliği sayesinde hayat bulan Oculus Rift; Valve, Epic Games ve Unity gibi oyun geliştiricilerinin desteğini de almayı başardı.Oculus Rift, 2014 yılının Mart ayında Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alındı. Facebook tarafından satın alındıktan sonra Mark Zuckerberg yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi;“Oculus, şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük sosyal platformu yaratma potansiyeline sahip… Çalışma hayatımızı ve iletişim anlayışımızı kökten değiştirebilir.” 

Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift’in tüketici versiyonu 2016’nın Mayıs ayında alıcılara teslim edilecek. Oculus rift fiyatının 599 dolar olması bekleniyor.

 

Sony – Playstation VR özellikleri, Playstation VR fiyatı

PlayStation-VR2014 Mart ayında Sony, Playsation4 ve Vita oyun platformlarını yeni bir boyuta taşıyacak olan Playstation VR projesini de tanıttı.Sony Computer Entertainment’tan Shu Yoshida yeni ürünleri hakkında şöyle bir yorumda bulundu;“ Uzun bir süredir sanal gerçekliğin oyun piyasasına sunacaklarının hayalini kuruyordum. Bu yeni teknoloji, oyuncuya gerçekten oyunun içinde olduğunu hissettirecek; oyuncunun tüm duyuları bu deneyimi “gerçekten” yaşayacak.” Sanal gerçeklik gözlüğü playstation VR, oculus rift gibi 2016 yılının mayıs ayında satışa sunulacak. Playstation VR fiyatı ise 400 dolar civarında olması bekleniyor. 

HTC Vive özellikleri, HTC Vive Fiyatı

htc-vive-product-1HTC’nin valve ile geliştirdiği bir sanal gerçeklik gözlüğü olan vive vr, aynı zamanda steam vr ile uyumlu olarak piyasaya sürülecek. Odanın içini tarayan sensörlere sahip olan vive vr, hem ayakta oynanabilmesi hemde mide bulantısı oluşturmaması konusunda bir hayli iddaalı bir sanal gerçeklik gözlüğüHTC’nin sanal gerçeklik alanındaki kozu olan HTC Vive VR da diğer ürünler gibi 2016 yılında piyasaya çıkacak olanlardan. Htc Vive fiyatı 799 dolar olan ürün Oculus Rift’ten yaklaşık 200 dolar daha pahalı. 

Samsung Gear VR, özellikleri,Samsung Gear VR fiyatı

479791-samsung-gear-vrGear VR, Samsung’un yeni Galaxy modelleri olan Galaxy s7, Galaxy S7 Edge Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge Plus ve Galaxy Note 5 ile uyumlu olarak çalışıyor. İlk modeli sadece Note 4 ile uyumlu olan Gear VR’nin yeni modeli ile uyumlu daha fazla oyun ve uygulama da bulunuyor.Oculus ile beraber üretilen Gear VR için Herobound: First Steps, Temple Run VR, Ikarus, Netflix, Oculus 360 Tours gibi oyunlarda geliştirildi. Oyunların dışında Oculus Sinema ile film fragmanlarını veya kendi film dosyalarınızı izleyebilirsiniz. Oculus 360 sayesinde 360 görüntüleri izleyebilirsiniz.Gear VR’nin ön kapağına telefonunuzu yerleştirerek sanal gerçekliği yaşayabilirsiniz. Gear VR ayrıca harici mikroUSB ile telefonun şarj olmasını da sağlıyor.Sanal gerçeklik gözlüğü Samsung Gear VR Fiyatı 299 TL, Türkiye pazarında rahatlıkla bulabileceğiniz cihazı bu sıralar vodafone s7 edge alanlara hediye ediyor. 

Google CARDBOARD

google-cardboard-2-e1436856564731Cardboard (“Mukavva”) adı verilen proje dahilinde üretilen sanal gerçeklik gözlüğü, adından da anlaşılacağı üzere mukavvadan yapılmış. İlk bakışta Google’ın şaka yapma girişimi gibi görünen bu gözlük, Google’ın Cardboard için açtığı web sitesine göre gayet de ciddi bir proje. Sitede yer alan açıklamada, son yıllarda büyük gelişme gösteren sanal gerçeklik teknolojisi için gereken donanımın bir hayli pahalı olmasından hareketle Google’ın akıllı telefon destekli ve uygun fiyatlı donanım üzerinde düşünmeye başladığı belirtiliyor. Bunun için de, Samsung’un akıllı telefonları Oculus Rift‘le birleştiren girişimine benzer şekilde, kullanıcıların akıllı telefonuyla kullanabileceği bir gözlük tasarlanmış.Şablonu ücretsiz indirerek kartondan sanal gerçeklik gözlüğü google cardboard’ı kendiniz yapabilirsiniz. Burda asıl ihtiyaç olan tek şey mercek, bu merceği optikçilerden veya hırdavatçılardan bulabilirsiniz. Aliexpress’te 50 kuruşa merce bulmanız mümkün yani sanal gerçeklik gözlüğü google cardboardın fiyatı yaklaşık 1 TL gibi birşey oluyor.Sanal gerçeklik gözlüğü google cardboard fiyatı 14,99 dolar. Kendi sitesinde hazır yapılmış şeklini alabilirsiniz yada şablonu indirerek kendiniz yapabilirsiniz. 

Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılacak?

Eğitim

Günümüzde eğitim alanı, ülkemizde de örneklerine rastladığımız, “uzaktan eğitim” imkanı sağlayan öğrenim merkezlerinin artmasıyla, geleneksel öğretim metotlarının dışına çıkmaya başladı.Gelişen teknoloji öğrencilerin karmaşık içerikli konuları, sanal gerçeklik cihazları aracılığıyla eğlenceli ve kolay bir şekilde öğrenmelerini sağlıyor. Ayrıca öğrenciler bu ortamdaki nesneler ile etkileşime geçip onlar hakkında daha çok şey öğrenebiliyor.Örneğin öğrenciler, tarih dersinde anlatılan mekanları sanal gerçeklik sayesinde dolaşırken hocasının anlattıklarını dinleyebilecek; daha doğrusu yaşayabilecekler. Bu sayede öğrencilere istenilen bilgi çok net ve açık bir şekilde anlatılabilecek, öğrencilerin konuyu doğru şekilde anlama ve öğrenme yüzdesi önemli ölçüde artacaktır.

Tıp ve Sağlık

Sanal gerçekliğin kullanılabileceği alanlardan bir diğeri de sağlık. Bu teknoloji sayesinde yaratılan sanal ameliyat simulasyonları, tıp öğrenimi gören öğrencilerin pratik kazanmasına olanak sağlayacak. Ameliyat gibi özel tecrübe gerektiren ve hayati önem taşıyan durumlarda doktorların önceden hazırlıklı olmasının ne kadar önemli ve paha biçilemez olduğunu vurgulamak gerekir.Sanal gerçeklik teknolojisi, şaşırtıcı bir şekilde fobik rahatsızlıkların tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılmaya başlandı. Fobik rahatsızlıkları olan kişilerin büyük bir çoğunluğu sorunlarının kaynağına inmekten kaçınır. Oysa ki fobinin tedavisi tamamen korkuyla yüzleşmektir. Aerofobi (uçuş korkusu) hastasını tedavi etmek için uçağa bindirerek yüzleştirmek gibi zor bir yol yerine, sanal gerçeklik gözlüğü takmaya ikna etmeniz yeterli olacak!

Spor

Sanal gerçeklik golf, atletizm, kayak, tenis, futbol gibi bir çok spor dalında sporculara antreman desteği sunuyor.Sporcular bu teknolojiden tekniklerini geliştirmek için yararlanıyorlar. Örneğin, bireysel takiplerde daha hızlı olmak isteyen bir parkur bisikletçisi ve vuruşunu geliştirmek isteyen bir golf oyuncusu rahatlıkla bu teknolojiden faydalanabilir.Kullanılan sistem, sporcunun tekniğini geliştirmesine yardımcı olmak için onun hareketlerini takip eder ve zayıf yanlarını belirleyip antreman düzenini bu verilere göre ayarlayabilir.

İnşaat

Bu teknolojinin yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri de inşaat endüstrisi. Sanal gerçeklik sayesinde alacağınız evi, henüz betonu atılmamışken gezebileceksiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir