Home / Android / Sürekli son uygulamalar listesini temizlemekten vazgeçin

Sürekli son uygulamalar listesini temizlemekten vazgeçin

Hem Android, hem de iOS platformundaki cihazları başkalarının kullanımını izlerken sık sık gördüğüm garipliklerden biri ekran kilitlenmeden önce yapılan son şeyin son uygulamalar listesini temizlemek olması. Neden bunu yapıyorlar? Cihazları mı hızlanıyor? Hız farkını kavrayabiliyor olsalardı bunu yapmaktan vazgeçerlerdi, çünkü hızlanmıyor, yavaşlıyor. O halde neden yapmaya devam ediyorlar? Çünkü başkalarının sürekli aynı şeyi yaptığını görüyorlar ve psikolojik olarak listeyi temizlemenin her şeyin yolunda olduğu anlamına geldiğini sanıyorlar.

Son uygulamalar ≠ Çalışan uygulamalar

Öncelikle en temel kafa karışıklığına odaklanalım, gerçekten son uygulamalar listesinde bırakılan tüm uygulamalar çalışıyor mu? Hayır. Adından da anlayabileceğiniz gibi, o liste son uygulamaları son görüntülenen ekranlarla temsil ediyor. Uygulamalardan klasik çıkış yöntemi geri tuşunu kullanmaktır, geri tuşu ile uygulamanın son ekranı da geçildiğinde anında uygulamanın başka uygulamalarla paylaşmadığı alanlar geri alınabilir olarak işaretlenir ve sistem daha sonra topluca bu alanı temizler. Uygulamalardan ana ekran tuşu veya son uygulamalar tuşu ile başka bir uygulamaya geçiş yapıldığında sistem uygulamadan çıkılmadığını(ve geri döneceğinizi) varsayarak diğer uygulamalara geçişinizde önceki uygulamayı bellekte tutar. Bellekte tutmak ile çalışmak aynı anlama gelmemektedir, belleklemek uygulamanın durumunu, arayüz elementlerini bellekte tutmak, çalışmak ise bu elementlerin CPU ve diğer sensörlerden yararlanması anlamına gelir.

Son uygulamalar listesinde görünmeden de arkaplanda çalışan servislerUygulamaların arkaplanda çalışabilmesi için servis çalıştırması gerekiyor

Uygulamaların çalışması son uygulamalardan bağımsız olarak tanımlanan servislerle sağlanır ve uygulamalar kullanıcı tarafından hiç başlatılmasa dahi bu servisler sistem tarafından başlatılır ve uygulamaların belirli fonsiyonları arkaplanda çalışabilir. Son uygulamalar listesini temizlemek ise uygulamaların sistem tarafından tekrar dönüş yapıldığında yeniden disk erişimi yapmaya gerek kalmadan hızlıca uygulamayı kullanılabilir kılmak için ayırdığı bellek alanını zorla geri almaya çalışmak anlamına gelir, çalışan servisleri sonlandırmaz. Cihazdaki bellekler bugün her ne kadar 4GB seviyelerine ulaşmış olsa dahi, sonsuz değildir, dolayısıyla bu alan sistem tarafından gerçekten cihazın diskine yapılacak erişimleri azaltmak amacıyla düzenli tutulur ve ihtiyaç anında en düşük öncelikli bölge geri alınır.

Özetle, son uygulamaları temizlemeniz arkaplanda çalışan uygulamaların hiçbirini sonlandırmayıp, en son kullandığınız uygulamaların bıraktığı sıcak izleri yok eder ve temizlediğiniz uygulamaları yeniden çalıştırdığınızda daha fazla beklemenize, işlemciyi daha çok yormanıza neden olur. Evinizde şekerin bittiğini düşünün, komşudan şeker almayı işlemcinin kendi önbelleği, markete gidip almayı bellekleme ve Google’ın Mountain View ofisine gidip almayı da ilk iki seçenek kullanılmadığında kullanılmak zorunda kalınan disk erişimi olarak düşünebilirsiniz. Son uygulamalar listesini temizlediğinizde de her zaman üçüncü seçeneğe yönelmiş oluyorsunuz.

Diğer üreticilerin aksine Google tarafından hiçbir zaman son uygulamalar listesini topluca temizlemek için bir kısayol sunulmadı(hatta Android 5.0 ile bu liste cihaz yeniden başlatıldığında dahi temizlenmiyor) ve diğer üreticilerin kullanıcıları tarafından bu “olmazsa olmaz” bir özellik olarak görüldüğü için eksiklikler listesine ekleniyordu: “Android 5.5 çıktı, hâlâ tüm uygulamalar kapatmak için kısayol yok11″”. HTC de bunun işe yaramadığını anlamayıp Android 5.0 güncellemesi ile listeyi temizleyen butonu arayüzden çıkarmış. Üreticilerin hiçbir şey bilmediğini düşünmeden önce, bu butonların olumlu bir iş yapmadığını kavramamız gerekiyor.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir