Home / Android / Telefon İle Daha İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Telefon İle Daha İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Telefon ile fotoğraf çekmek artık akıllı telefonların da gelişmesi ile birlikte daha popülerleşti ve profesyonel kameraların yerini bile aldı diyebiliriz. Üstün özelliklere sahip akıllı telefonların kameraları sayesinde birbirinden güzel fotoğraf çekmeniz mümkün. Günlük olarak milyonlarca fotoğraf çekiliyor ve sizin bir farkınız olmalı , siz daha iyi fotoğraf çekmelisiniz. Peki bu farkı nasıl yaratacaksınız ?Bir kişiye güzel fotoğraf çekmeyi öğretmek hiç de kolay değildir çünkü bu biraz insanın içinden gelen bir şeydir ve kişiye göre değişen bir durumdur. Sizin algıladığınız bir açıyı belki biz algılayamayabiliriz veya ufak bir nesnede ki güzelliği fark eden siz olabilirsiniz. Neyse demek istediğimiz o ki herkesin kendi fotoğraf algısı ve kendi fotoğraf çekme tarzı vardır.Ancak kişilere ufak tefek ipuçları verilebilir. Fotoğrafları hangi açılardan hangi mod ile nasıl çekeceğini anlatabilirsiniz. Bu küçük ipuçları fotoğrafların olduğundan daha güzel olmasını ve anı daha iyi bir açı ile yakalamanızı sağlayacaktır. Bizde sizler için tam 6 tane ipucu vereceğiz fotoğraf daha iyi nasıl çekilir ile alakalı.

1-Yukarıdan Fotoğraf Çekmek

lg-photo-tips-1 Yani bu çekim modeli öncelikle arkanızda ki manzarayı göstermek için kullanacağınız bir çekim açısı. Bu sayede daha pürüzsüz bir hata kavuşurken arkanızda ki manzarayı da daha iyi sergileyebilirsiniz. Yukarı dan aşağıya doğru çekerken çene yapınızı biraz daha öne verirseniz yani gülümser iseniz tam istediğiniz bir fotoğrafı yakalayabilirsiniz.

2-Deklanşör Hızını Değiştirin

lg-photo-tips-2 Deklanşör hızı bir çok kişinin kullanmadığı veya dikkat etmediği bir özellik. Bunu genellikle bir hareket var iken kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Resimde de bir örnek var ve ırmağın akışının ne kadar da farklı göründüğünü kendiniz görebilirsiniz.Deklanşör hızı ne işe yarıyor derseniz kameranın odaklanmasını değiştiriyor diyebiliriz. Eğer deklanşör hızı fazla ise odaklanması da bir o kadar iyi olur ve her ayrıntıyı yakalar. Şimdi her ayrıntıyı yakalıyor olması daha güzel fotoğraf çıkacağı anlamında gelmez. Duruma göre deneyip test edebilirsiniz. Kimi zaman tersi daha etkili fotoğraflar elde etmenizi sağlayabilir.

3- 3’ler Kuralı

lg-photo-tips-3Bir profesyonel fotoğrafçıya sorsanız fotoğraf çekmenin ipucu nedir dikkat etmemiz gereken şey nedir ? diye. Sizde diyeceği tek şey fotoğraf bir kompozisyon yakalamış olmanız diyecektir. Şimdi durum böyle iken bu kuralı nasıl uygularız derseniz 3’ler kuralı diyebiliriz.Bu kuralı uygulamak içinde telefon kamerasında 3lü ızgara özelliğini açıyoruz ve fotoğraf çekmeye başlıyoruz. Tabi bu kuralı uygulamak için yapmanız gereken şey şu. Bir yere odaklanmak istiyorsunuz ve o odaklandığınız yere kareyi denk getirin ve karenin her köşesi o noktaya isabet etsin. Fotoğrafı bu şekilde daha çekebilirsiniz. İllaki ortadaki karenin köşeleri değil sağda soldaki karenin köşelerini de o odaklandığınız objeye denk getirmek iyi olacaktır.

4-ISO Kralını Biliyor Musunuz ?

 lg-photo-tips-4 Şimdi nereden de çıktı bu ISO diyor olabilirsiniz. Karışık profesyonel bir fotoğrafçı terimi gibi de gözüküyor olabilir ancak o kadar da karmaşık bir şey değil. Bahsettiğimiz şey yalnızca sizin kameranızın sensörünün algılama gücü diyebiliriz. Eğer ISO düşük ise kameranız daha az ışık algılar bir başka deyişle.Bir çok telefon şuan için bunu otomatik olarak yapıyor ancak farklı bir fotoğraf ortaya koymak istiyor iseniz bunu kendiniz el ile düzelterek de değişik fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

5-Panorama Çekim Modunu Deneyin

lg-photo-tips-5 Yalnızca basit bir ipucu eğer panoramik çekim modu aklınızdan uçup gittiyse sizlere bunu hatırlatalım. Eğer büyük bir alanı ve büyük bir manzarayı çekerken panoramayı kullanmanız çok daha etkili fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır. Panorama fotoğraf çekerken fotoğraflar birbirlerine entegre edilerek çekilir. Bu sayede büyük bir alanın fotoğrafını aralıksız çekmiş olursunuz.

6-Bu HDR Bir Başka Dostum

lg-photo-tips-6 Güzel fotoğraflar elde etmek için herkesin unuttuğu ve kullanmadığı bir özellik ise HDR. HDR nedir diye sorduğunuzda şöyle açıklayalım. Sizlere şimdi bir çok ipucu verdik. Deklanşör ayarı , sensör , ışık falan vs. gibisinden. Bunların hepsini bir arada düşünerek fotoğraf çektiğinizi düşünün. HDR işte bu özelliğin adı ve kullanması bir tuş uzaklığında. Şimdiki akıllı telefonlar bunu kendisi yapabildiği için kamera ayarlarından bu özelliği aktif edebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta da farkı çok daha iyi görebilirsiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir