Home / Android / Telefon İle Muhteşem Fotoğraflar Nasıl Çekilir ?

Telefon İle Muhteşem Fotoğraflar Nasıl Çekilir ?

Gitgide kullanımı yaygınlaşan akıllı telefonlar zamanla dijital fotoğraf makinelerinin yerini almaya başladı. Akıllı telefonların gelişmiş kameraları sayesinde harika fotoğraflar çekmek mümkün. Ancak akıllı telefonlar ile fotoğrafların daha mükemmel çıkmasını sağlamak için uygulanması gereken yöntemler var.Akıllı telefonlarla süper fotoğraflar çekmenin sırları olarak biz 8 yöntem belirledik. Bu yöntemler sırasıyla;

  1. Lensi temizlemek: İlk bakışta ne alakası var diyebilirsiniz ancak bu basit işlem kaliteli fotoğraf almanın en önemli noktası. Ne kadar muhafaza edilirse edilsin, sürekli elimizde tuttuğumuz ve sağa sola döndürdüğümüz lens yapılan bu küçük dokunuşlar ile kirlenmekte. Fotoğraf çekmekten önce lensi yumuşak bir kumaş yardımıyla tozlardan arındırmak sonrasında oluşacak çiziklerden de lensi koruyacaktır.
  2. Odaklanmayı manuel olarak kendizi ayarlayın: Odak alanına neyin gireceğine kendiniz karar vermeniz sizin daha iyi fotoğraflar çekebilmenize olanak sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken ekrandaki odak noktasına parmağınızla dokunarak kendi ayarlamalarınızı kendiniz yapmak.
  3. Çift el kullanın: Tek el ile fotoğraf çekmenin moda olduğu günümüzde aslında tek el ile fotoğraf çekildiğinde fotoğrafın kalitesi el titremesi yüzünden kötü olmaktadır. Bu yüzden çift el kullanmak daha güzel fotoğraflar çekmenize sağlam olacaktır.
  4. Zoom yapmak yerine hedefe yaklaşmayı deneyin: Dijital zoom güzel ve havalı bir özellik olmasına rağmen kaliteli fotoğraf çekmek istiyorsanız hedefe yaklaşmanız en iyi seçenek olacaktır. Bu bakımdan, mümkün olan durumlardan hedefe yaklaşmanız daha iyi fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.
  5. Mümkün mertebe flaşdan uzak durun: Flaş faydalı bir ilave ancak eklediği aşırı kontrast yüzünden düşük ışıkta fotoğrafları mahvedebiliyor. Eğer telefonunuzda böyle bir özellik varsa düşük ışıkta flaş kullanmadan fotoğraf çekmeyi deneyebilirsiniz.
  6. Güneş ve Gölgelere Dikkat: Genel inanışın aksine parlak güneş ışığı fotoğraf için ideal koşulları sağlamamaktadır. Parlak ışık aynı zamanda keskin gölge anlamına geldiği için parlaklık derecelerini akıllı telefon kameraları maalesef algılayamıyor. Direk güneş ışığının olduğu yerlerde fotoğraf çekmektense havanın bulutlanmasını beklemek akıllı telefonlarla süper fotoğraflar çekmenin sırları içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntıdır.
  7. Üç alan kuralını unutmayın: Fotoğrafçılık kurslarına giden kişiler bilecektir, fotoğrafı çekilen alan hayali çizgiler ile 3 bölünür fotoğrafın merkezinde yer almasını istediğiniz objeler bu hayali çizgilerin kesiştiği yere denk gelmelidir. Bazı akıllı cihaz modellerinde bu işlemi kolayca yapmanızı sağlayacak çizgiler mevcuttur.
  8. Fotoğraflarınızı düzenleyin: Teknoloji o kadar gelişti ki çektiğiniz fotoğrafları bazı uygulamalar ile kalitesiz fotoğrafları bile mükemmel fotoğraflar olarak karşımıza çıkarabiliyor. Akıllı telefonlarla süper fotoğraflar çekmenin sırları aslında bu uygulamaları doğru kullanabilmekten geçmektedir. Ancak çok fazla montajlanmış ve üzerinde oynanmış fotoğraflarında çok yapay ve kötü görünme tehlikesini aklınızdan çıkarmayın.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir