Home / Android / TWRP Recovery nedir, nasıl kurulur, nasıl kullanılır?

TWRP Recovery nedir, nasıl kurulur, nasıl kullanılır?

Android terminolojisinde Recovery Mod, kurtarma konsolunu içeren yüklenebilir disk bölümü demek. Normal Android sisteminden tamamen ayrı, bağımsız bir sistem. Maksadı telefondaki ayarları bozduğunuzda kullanmanız için, Android’e dışarıdan müdahale edecek, sistemi fabrika ayarlarına döndürebilen basit araçları saklamak. Zaten telefonun orjinal halinde başka bir numarası da yok.

Bununla birlikte, nasıl ki telefonun orjinal işletim sistemine Cyanogenmod, MIUI gibi alternatifler var, Recovery Mod için de bu şekilde Custom Recovery denilen “daha yetenekli” alternatifler var. TWRP Recovery bunların en iyilerinden. Telefonunuzun orjinal kurtarma konsoluna ek olarak…

-Sistem yedekleme ve geri yükleme
-Özelleştirilebilir wipe (sıfırlama, format) seçenekleri
-Cyanogenmod, MIUI vb. Custom ROM kurabilme
-Dokunmatik ve kolay kullanımlı arayüz

… özellikleri ile geliyor. Benim de yazıdaki niyetim, bu özellikleri ve TWRP kurulumunu fazla vaktinizi almadan, resimli olarak anlatmak. Buraya kadarki kısımda TWRP Recovery nedir bahsettik, bundan sonrasında başlıklar halinde devam edelim…

TWRP Recovery kurma (Telefona TWRP Recovery yükleme)

Diyelim ki, bahsettiğim özellikler yüzünden, telefonunuzun mevcut Recovery konsolunu TWRP ile değiştirmek istiyorsunuz. Benim tavsiyem Rashr kullanmanız. Öncelikle telefonunuz rootlu olmalı. Android telefon ve tabletler nasıl root yapılır? yazısından öğrenip root yapabilirsiniz. Ardından Rashr uygulamasını telefonunuza kurmalısınız.
165-2-1-twrp-recovery-yukleme-1
Kurulumun ardından Rashr arayüzündeki TWRP Recovery kurulumu bölümüne tıklayıp fotoğraflarda gösterdiğim şekilde işlemleri takip ederek kurulumu tamamlamalısınız.
165-2-2-twrp-recovery-yukleme-2
Bir kez TWRP (Team Win Recovery Project) kurulumu yaptıktan sonra, TWRP’ye ulaşmak istediğinizde, Rashr uygulamasını çalıştırıp “Recovery’yi başlat” butonuna taplayabilirsiniz. Telefon kapatılacak ve TWRP Recovery açılacaktır.

Bu arada TWRP kurulumu yüzlerce popüler telefona yapılabilir ama her telefona değil. Eğer Rashr’da sonuç dönmüyorsa, TWRP cihazlar sayfasını kontrol edin. Muhtemelen telefonunuz desteklenmemektedir.

TWRP Recovery ile yedek alma ve geri yükleme

Birçok insanın TWRP kullanmasının en büyük nedeni yedekleme uygulaması. TWRP bir nevi Windows’ta disk imajı alan programlar gibi çalışıyor. Sistem komple yedekleniyor. Nasıl yapılır fotoğraflardan bakalım;
165-2-3-twrp-recovery-backup-yedek-alma
TWRP Recovery ile yedek almak için, arayüzdeki Backup butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda “Swipe to Back Up” sürgüsünü çektiğimizde, yedekleme başlıyor. İşlem 3-5 dakikada tamamlanıyor. Aldığımız yedeği geri yüklemek için ise, bu kez Restore bölümüne girmemiz, yedek adına tıklamamız ve sürgüyü çekmemiz yetiyor.
165-2-4-twrp-recovery-restore-yedekten-geri-yukleme
Bu şekilde mesela CyanogenMod gibi bir Custom ROM yüklemeden önce telefonunuzu yedeklerseniz, istediğiniz anda telefonunuzun yedeği aldığınız anki haline geri dönebilirsiniz. Mesela CyanogenMod kurup yedekleyip, sonra MIUI kurup onuda yedekleyip bu şekilde istediğiniz anda istediğiniz ROM’u kullanabilir, değiş tokuş yapabilirsiniz.

TWRP Recovery ile ROM flaşlama (Custom ROM yükleme)

Custom ROM demişken, TWRP Recovery ile ROM flaşlama (yani Custom ROM yükleme) konusunu da anlatayım. Diyelim ki MIUI ROM indirdiniz, telefonunuzun Download klasöründe duruyor. Yüklemek için TWRP Recovery’ye girin, Install bölümüne taplayın. Download klasöründeki rom dosyasını bulup seçin. “Swipe to Confirm Flash” sürgüsünü çekin.
165-2-5-twrp-recovery-custom-rom-yukleme-1
TWRP Recovery, rom kurulumunu yapacaktır. İşlemin ardından “Wipe cache/dalvik” butonuna taplayıp wipe yapın ve geri dönüp Reboot System butonuna taplayın. Telefonunuz MIUI (yada yüklediğiniz ROM ne ise onunla) açılacaktır.
165-2-6-twrp-recovery-custom-rom-yukleme-2
Tabi bu işlemi yapmadan önce az önce anlattığım yedekleme işlemini yapmanın müthiş faydası var. Yeni yüklediğiniz ROM’u sevmezseniz (yada problem çıkarsa) yedeği geri yükleyerek birkaç saniyede telefonunuzun eski haline dönebilirsiniz.

TWRP Recovery ile wipe yapma
Son olarak TWRP Recovery ile telefonu fabrika ayarlarına nasıl getiririz ona bakalım.
165-2-7-twrp-recovery-wipe-android-sifirlama
Resimleri takip ettiğinizde telefonunuz (kullandığınız ROM ne olursa olsun) fabrika ayarlarına dönmüş olarak açılacaktır. TWRP varsayılan wipe işlemi ile sd kartı silmez. Yani fotoğraflarınız kaybolmaz, fakat uygulamalar vs. silinir. Siz sd kartta temizlensin isterseniz, işlemden önce “Format Data” ekranına girip yes yazarak tam format atabilirsiniz. Formatla ilgili diğer seçenekleri ise Advanced Wipe bölümünde bulunabilir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir