Home / Oyunlar / Uncharted 3: Drake’s Deception İnceleme

Uncharted 3: Drake’s Deception İnceleme


NoSpoilder inceleme sadece oyun mekanikleri ve grafikleri üzerine bir incelemedir. Yakında hikayesini inceleyeceğiz.

Fransa’dan dönerken elimde 20’ye yakın Playstation 3 oyunu vardı. Burdan alsaydım 350TL gibi bir masraf çıkacaktı ama oradan 150TL’ye (50Euro [Euro’nun düşük olduğu zamanlar :'( ]) almıştım. Gerçekten harika oyunlar elime geçmişti. Aldığım oyunlar arasında Uncharted 3’te bulunmaktaydı.

Daha önce hiç Uncharted oyunu oynamadım. Naughty Dog firmasıyla The Last of Us ile tanışmıştım. Gerçekten beni etkileyen oyunlar arasına girmişti The Last of Us. İlk Uncharted deneyimimde bundan birkaç gün önce oldu. Arkadaşım ile sinema çıkışı bizim evde kalmıştık. Killzone 3’ü bitirmeye çalışırken oyuna birden bir şey oldu ve Playstation çöktü. Daha sonra ise tam CD’yi yeniden takacakken arkadaşım Uncharted 3’ü gördü. Bana baktı ve “Bu oyunun olduğunu neden söylemedin?” dedi. Ona oyunu hiç oynamadığımı söyledim. Killzone’u çıkardı ve yerine Uncharted’ı taktı. Kolu elime tutuşturdu ve “Siteye yazacak oyun arıyorsun ya, işte al bunu yaz!” dedi ve oyunu başlattı. İlk başlarda oyuna girdiğimde Türkçe’yi gördüğümde şaşırmamıştım. Sony artık çoğu oyununa Türkçe seçeneğini ekliyordu zaten. Dublaj ise muhteşem. Seslendiren sanatçılar gerçekten iyi iş çıkarmışlar.

Uncharted-3-Gets-Full-Gameplay-Details-Trailer-and-Screenshots-2

Dövüş sistemine alışmam biraz sürdü ama gerçekten iyi bir dövüş sisteminin olduğunu söylemeliyim. Silah kullanmak ise oyunda gerçekten zor. Otomatik nişan alma seçeneği olmadığından silaha alışmanız gerçekten zor oluyor. (1.Zor oyunları severim. 2.Belkide Normal’de oynadığım için yoktur.) Silah seçeneklerinin bol olduğunu söyleyebiliriz. Ama kullanımını zor bulduğumdan sürekli ortalığa dalıp yumruklarımı konuşturuyorum.

Hikaye olarak eski oyunları oynamadan bu oyunu oynayabiliriz. O yanını sevdim. Geldiğim yere göre anladığım kadarıyla biz Drake soyu denen bir soydan geliyoruz. Drake çok iyi bir denizci. Kraliyet dönemlerinde yaşamış Drake bir hazine buluyor. (SPOILDER yok merak etmeyin) ve bizde bu hazineyi bulmaya çalışıyoruz. Oldukça iyi bulmacalar var. Bazıları için uzun bir süre düşünmek gerekebiliyor. Bazıları ise gerçekten hayal kırıklığı. Yani 5 yaşındaki bir çocuğun oynayıp bulabileceği bulmacalar var ama az olduğunu söylemeliyim.

uc11big

Tırmanma ve zıplama mekanikleri biraz abartılmış gibi. (çocukluk döneminde) Yani daha 14-15 yaşında bir çocuk iken koca binaya Assassin’s Creed oyunundan fırlamış gibi tırmanmak beni oldukça şaşırttı. Hele çatıdan çatıya atlamamız sadece yıllarca parkur çalışmış birinin yapabileceği bir şey, UFAK BİR ÇOCUĞUN DEĞİL! Birde neredeyse 5 metre yukarıdan düşünce ölüyoruz, ama 20 metre yukarıdan yere atlıyoruz ve burnumuz bile kanamıyor. BUNUN NESİ MANTIKLI?!?!?

Uncharted_3_Multiplayer_Beta_Screenshots_28

Ama oyun nasıl diye soracak olursanız gerçekten HARİKA! Çok oyunculu bölümü daha incelemeye vakit bulamadım. Ama kısa bir süre sonra inceleyeceğim. Şimdi izin verirseniz bulmacalarla dolu yollar beni beklemekte. Yolcu yolunda gerek. Hoşçakalın…

 

Uncharted 3: Drake’s Deception Puan: 9,1

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Battlefield 1 Sistem Gereksinimleri

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Ünlü oyun serisi olan Battlefield’ın yeni oyunu Battlefield 1 Beta sürecinden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir