Home / Donanım / USB 3 ile USB 2 nin FARKI nedir?

USB 3 ile USB 2 nin FARKI nedir?

Bugun bilgisayardan televizyona kadar farklı cihazlarda usb 2 veya usb 3 desteği olduğunu görmüşsünüzdür. Peki nedir bu usb 2, usb 3 kavramları. Bir cihaz alırken usb 2 mi usb 3 mü olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda bu konuyu izah edeceğiz.

usb 2 ile usb 3 nedir-farklari nelerdir-hangisi daha hizli

Usb girişleri flash bellek taktığımız girişlerdir. Usb 3 girişlerine usb 2 bellek takabilirsiniz. ama usb 2 desteği olan bir girişe usb 3 bellek takamassınız. Demek istedğimiz usb 3 teknolojininin geriye muyumluluğu vardır ve bu sayede usb 2 olan depolama belleklerini normal şekilde kullanabilirsiniz.

Usb 3 desteği olan girişe(Genelde mavi renklidir), usb 2 flash disk takarsanız kopyalama 3 hızında olmuyor.

Usb 2’de saniyede 300 mbit kopyalama yapabilirsiniz o da maksimum, usb 3 ise bundan 10 kattan fazla yani saniye de 10 gbit/saniye veri aktarımı yapabilir. Bunlar iddia edilen değerler gerçekte ise yaklaşık 1 gblık bir avi dosyasını usb 2 145 saniyede usb 3 ise 37 saniye de kopyalıyor yani gerçekte 4 kata yakın fark var 2si arasında.

Günümüzde usb 3 desteği oldukça yaygındır. Ve flash bellek satın alırken usb 3 veya usb 3.1 desteği olan depolama belleklerizi almanızı şiddetle öneririz. Yukarıda belirtiğimiz şekilde ciddi bir hız farkı oluşacaktır.

USB 2 DESTEKLİ USB BELLEK ALMAK MANTIKLI MI ?

Eğer ayda 1 kullancak ve düğün, aile resimlerini kopyalacağım diyor ve ekonomik depolama birimi arayışında iseniz usb 2 destekli bir flash bellek almanızda sakınca yoktur. Fakat yıllar içerisinde usb 2 teknolojisine olan desteğin azalacağını unutmayınız. Bu durumda iseniz size bulut teknolojileri kullnarak fotoğraf ve videolarını yüklemenizi tavsiye ederiz.

Bulut Depolama Siteleri

 

Hakkında: GF

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir