Home / Android / WiFi Kopma Sorunu PC’de Nasıl Çözülür?

WiFi Kopma Sorunu PC’de Nasıl Çözülür?

WiFi kopma sorunu PCWiFi kopma sorunu PC’lerde de en az Android cihazlarda olduğu kadar sık yaşanıyor. Hatta öyle ki, internet servis sağlayıcıları WiFi kopma sorunu için aradığınızda, WiFi kopma sorunu PC’den mi kaynaklanıyor, yoksa akıllı telefon, ya da tabletten mi, ve modeme ne kadar uzaklıktasınız şeklinde sorularla karşılaşıyorsunuz. Peki, WiFi kopuyor dediğiniz zaman, bu sorunu nasıl çözebileceğinizi biliyor musunuz? Biz sizler için, bilgisayarınızda bu problemi nasıl çözebileceğinizi anlatmaya çalıştık:

WiFi Kopma Sorunu PC’lerde Nasıl Çözülür?

WiFi kopuyor dediğinizde ilk olarak modeme ne kadar uzak, ya da yakın olduğunuzu gözden geçirmeniz gerekmektedir. Eğer modeme yakın iseniz, yapacağınız hız testinden sağlıklı sonuç alırsınız. Modemden uzaklaşmanız halinde ise, internet hızınızda düşüşler söz konusu olabilir. Bu nedenle biz sizin modeme yakın olduğunuzu var sayıyoruz. Bu noktada ilk olarak bir hız testi yapmanız gerekecektir.

Eğer hız testinde bağlantı hızınız düşük çıkar ise, buna, Windows üzerinde neyin neden olduğunu araştırmanız gerekmektedir. Bu noktada bilgilerimizi gözden geçirecek olursak: Eğer PC’niz bir dizüstü bilgisayar ise, ve güç tasarrufu konumunda ise; yani, şarjınızın uzun süreli idare edebilmesi için bazı güç ayarlamaları yapmış iseniz, bağlantı hızınız yavaşlayabilir. Bazen, siz güç tasarrufu ayarı yapmamış dahi olsanız, bilgisayarınızın şarjını kullanıyorsanız, ve pil şarj olur halde değilse, yine bilgisayarınız otomatik olarak güç tasarrufu yapmaya başlamış olabilir. Bu nedenle, bağlantı hızındaki yavaşlamayı gidermek için ilk olarak güç tasarrufunu bilgisayarınızdan kaldırmanız gerekmektedir.

Kablosuz ağ sürücülerinin güncellenmemesi sonrasında ortaya çıkan problemler de WiFi kopuyor şeklinde şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle, bilgisayarınızdan Windows Update kullanarak; ya da kablosuz ağ sürücünüzün internet sitesinden gerekli güncellemeleri gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Çift bantlı router kullanımı gerçekleştirmeniz de internet bağlantınızın sağlamlaşmasını olanaklı hale getirebilir. Bu durum daha çok kablosuz ağ sinyallerinin fazla olduğu yerlerde geçerliliğini korumaktadır. Ve bu şekilde, daha yüksek frekansta internet bağlantısı alabilmeniz olanaklı hale gelebilmektedir.

Routerinizden kanal seçimini otomatik olarak değil de manuel olarak gerçekleştirmeniz de, sinyal gücünün artmasını olanaklı hale getirebilir. Bunun için yapmanız gereken, routerin web arayüzüne girmek, ve sonrasında da farklı kanallar arasından seçim yaparak sinyal gücünün artıp artmadığını kontrol etmektir.

Routerin bulunduğu yerden farklı bir yere götürülmesi de WiFi kopup duruyor şikayetinin giderilmesini olanaklı hale getirebilir. Çünkü evde bulunan bazı eşyaların yerleri dahi, kablosuz bağlantının sinyal gücünü azaltabilir, ve routerin kör noktada kalmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle, onu bir kaç santim oynatmak dahi sizin işinize yarayabilecektir.

Eğer tüm bunlar işe yaramıyor, ve siz WiFi kopup duruyor diyorsanız, kablosuz ağ sinyallerini size ulaştıran bazı donanımları değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin kablosuz kartı, routerin anteni gibi ufak şeyleri değiştirmek, sizin çok fazla işinize yarayabilecektir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir