Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10 Bazı Uygulamaları İlk Günden Kullanıma Sunmayacak

Windows 10 Bazı Uygulamaları İlk Günden Kullanıma Sunmayacak

Windows 10’un çıkmasına saatler kala Windows 10 hakkında yeni haberler geliyor. Windows 10, çıktığı gün sözünü verdiği tüm yenilikleri sunamayacak.

Microsoft’tan Terry Myerson, Windows 10’un yeni özelliklerinin kullanıma hazır bir şekilde çıkış tarihi ile birlikte sunulacağını açıklamıştı. Fakat Windows 10’un çıkması ile birlikte bütün özellikler ilk günden kullanıma sunulmayacak. Bunların arasında kurumsal güvenlik işlevleri olduğu gibi, tüketicilere yönelik bazı işlevler de mevcut.

29 Temmuzda Windows 10 ile bilikte gelmeyecek olan uygulamaları hep birlikte inceleyelim.

Microsoft Edge Eklentileri Hala Hazır Değil

Microsoft’un yeni tarayıcısı olacak olan Microsoft Edge, Chrome’a benzeyen modern bir uygulama olarak karşımıza çıkacak. Ancak sekmeleri bir pencereden diğerine sürükleme, dosyalarınızı OneDrive gibi hizmetlerden karşıdan yüklemek için tarayıcıya sürükleme işlemleri ilk günden aktif olmayacak. Microsoft Edge’in sonbahar dönemine kadar gelmeyecek olan en büyük özelliği ise eklenti desteği. Microsoft Edge’in eklenti modelinin Chrome’a benzeyecek ve Internet Explorer eklentilerinin çoğunu desteklemeyecek gibi görünüyor.

Çevrimdışı OneDrive Özelliği Windows 10’da Olmayacak

Windows 8.1’de dosyalarınıza çevrim dışı olarak erişmenize izin veren OneDrive, Windows 10 ile birlikte bu özelliğini kaybedecek. OneDrive ekibi, Sonbahardan sonra gelecek olan güncelleme ile birlikte buna benzer bir özelliği sunacak gibi duruyor.

Cortana Daha Fazla Ülkeye Açılmalı

Windows 10 ile birlikte Cortana Özelliği her ülkede olmayacak.

Windows 10 ile birlikte Cortana Özelliği her ülkede olmayacak.

Windows 10, 190 ülkede satışa sunulması ve 111 dilde olmasına rağmen Cortana’nın desteklediği dil sayısı oldukça az. Windows 10 Önzilmesin de sadece 7 ülkeyi destekliyor ve bunların içinde Türkiye yoktu. Microsoft, Cortana uygulamasının dil desteğini arttıracağı konusunda söz veriyor fakat bunu yakın bir tarihte gerçekleştirmeyecek.

Windows 10 Mobil Sürümü

Windows 10’un telefonlar için hazırlandığı mobil sürümü de 29 Temmuzda kullanıma sunulmayacak. Mevcut Windows Phone’ların Windows 10’a yükseltileceği ve Windows 10’lu yeni akıllı cihazların ortaya çıkacağı vakit, tahminen Sonbahar’a doğru olacaktır. Microsoft, işletim sistemlerinin masaüstü ve tablet sürümlerini önce bitirmek istediğini daha önce belirtmiş, masaüstü tasarımlarının daha önce netliğe ulaştığını söylemişti.

Windows 10’un Xbox Sürümü

Windows 10’un Xbox sürümü de sonbahara kaldı. Bu sistem güncellemesi, Xbox One’a Cortana desteği ekleyecek, bu sayede konsol, hatırlatmalar ve faydalı bilgiler göstermesi mümkün olacak. Xbox’ın giriş ekranında son oynanılan oyunlar, Windows 10 Ekran Kayıt Aracı ile kayıt ettiğini videolar ve başarılarınız gösterilecek. Yeni kılavuz ekranı, arkadaş listesini, davetiyeleri, uyarıları ve mesajları gösterebilecek.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir