Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10 Check Disk (ChkDsk) (Hard Disk’in Bozuk Bölümlerini Onarma) İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10 Check Disk (ChkDsk) (Hard Disk’in Bozuk Bölümlerini Onarma) İşlemi Nasıl Yapılır?


Windows 10 Check Disk (Sabit Disk’in (Hard Disk) Bozuk Bölümlerini Düzeltme) İşlemi

  • Başlat / Arama Kutusu Boşluğunacmd” yazıp ENTER‘a basmadan cmd.exe ikonuna sağtuş / (Run as Administrator) Yönetici olarak çalıştır.
  • chkdsk C: temel komuttur.Buna eklenecek ilave komutlarla değişik işlemler yapılabilir. Chkdsk aracını salt okunur modda çalıştırmak için, komut isteminde ”chkdsk” yazın ve ENTER tuşuna basınız.

UYARI: Eğer C: dışında bir diskte hata denetimi yapmak istiyorsanız o diskin harfini yazınız. Örn:chkdsk E:

  • chkdsk C: /f : Birimdeki bozuk bölümleri taramadan hataları onarmak için, komut isteminde ”chkdsk birim:/f” yazın ve ENTER tuşuna basınız.
  • chkdsk C: /r : Hataları onarmak, bozuk bölümleri bulmak ve okunabilen bilgileri kurtarmak için, komut isteminde ”chkdsk birim:/r” yazın ve ENTER tuşuna basınız.
  • chkdsk C: /i: Diski daha hızlı ama daha özensiz denetler.
  • chkdsk C: /c : Klasör yapısında ki döngülerin denetlenmesini atlar.
  • Dilediğiniz komutu girdikten sonra (Y) yazıp onaylayın ve Hata denetiminin yapılması için bilgisayarı yeniden başlatınız.

Göreceksiniz ki bu yaptığınız işlemde bilgisayarınızı her açışınızda hard disk’in bozuk bölgelerini denetleyip düzeltecektir.Bu yazımızın size yardımcı olabilmesini umuyoruz. Eğer Windows 10 Disk Onarma (Windows 10 Check Disk) işlemi sırasında bir sorun ile karşılaşırsanız ya da aklınıza takılan sorular olursa yorumlar ile bize iletebilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz. NOT: CheckDisk (chkdsk) Harddisk Onarma işlemini Windows XP‘de yapmak için TIKLAYINIZ. Check Disk Windows 10 Windows 10 Check Disk Windows 10 Disk Onarma

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

2 yorumlar

  1. Bir saattir %11’de ilerlemiyo kaldi böyle ne yapayim ?

  2. BİLGİSAYARIM %11 DE SUAN Bayagıdır Böle Neden ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir