Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10 Ön İnceleme

Windows 10 Ön İnceleme

Herkesin merakla  beklediği Windows 10 Temmuz ayında kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu makalemde sizlere Windows 10‘ u İnceleyeceğiz. Artısıyla eksisiyle hepsini sizlerle paylaşacağım.

Çıkış Tarihi

Windows 10’un çıkış tarihi ile ilgili çeşitli dedikodular olmasına rağmen en güvenilir bilgi Amd’nin patronu Lisa Su’dan geldi. Lisa Su’nun belirttiğine göre Windows 10, 10 Temmuzda piyasaya çıkacak. İlgili habere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Başlat Menüsü

Windows 10'da başlat menüsü görünümü

Windows 10’da başlat menüsü görünümü

Windows 10 ile başlat çubuğu geri döndü. Charms çubuğuna ise hiç bir şey olmadı. Yeni işletim sisteminin fiyatının ne olacağına dair elimizde somut bir bilgi bulunmamaktadır. Şuan kullanmakta olduğum Windows 10 Pro Technical Preview sürümü bu kez dokunmatikten değil verimlilikten yana olduğunu gösteriyor.

Microsoft‘tan Joe Belfiore, yolun henüz başlarında olan teknik ön izleme sürümünün tanıtımında anlatılan işlevlerin dahi hepsine sahip olmadığını üstüne basarak vurguladı. Tabi ki bu sürümde hatalarla karşılaşmamız mümkün. Fakat bir aydan fazla zamandır kullanmama rağmen herhangi bir sorun yaşamadım.

Windows 10 da klavye ve mouse kullanıyorsanız eğer Başlat menüsü varsayılan hale gelir. Ama dilerseniz tam ekran giriş ekranını kullanmaya devam edebilirsiniz. Başlat menüsü Windows 7‘den farklı olarak Canlı kutucukları üzerine sabitlemenize olanak sağlıyor.  Sol tarafta ise alıştığımız  bir uygulama listesi bulunuyor. Sol tarafa gördüğünüz ögeler arasında sabitlenmiş ve son uygulamalar, dosyalar için sıçrama listeleri, komut çalıştırma olanağı da tanıyan bir arama kutucuğu ve sistemi kapatmaya veya yeniden başlatmaya yarayan bir düğme var.

Çoklu Masaüstü Özelliği

Windows 10 çoklu masaüstü özelliği

Çoklu Masaüstü Özelliği

Microsoft, Windows 10 ile hem kurumsal, hem de standart ev kullanıcısının ilgisini çekecek çoklu görev özellikleri tanıttı.

En büyük yenilik ise Görev Görüntüleme fonksiyonu. Programlar, uygulamalar ve masaüstleri arasında kolaylıkla değişim sağlayan bu yeni çoklu görev özelliği, OS X’ten aşina olduğumuz Mission Control ekranına oldukça benziyor. Görev Görüntüleme fonksiyonunu açmak için masaüstünde, görev çubuğunda bulunan tuşa basmak veya dokunmatik cihazlarda sola kaydırmak gerekiyor.

Internet Explorer

Windows 10‘da Internet Explorer‘ın sadece tek bir sürümü bulunuyor: Masaüstü IE. Yeni bir sürüm olmasa da IE için bazı yenilikler sırada bekliyor. Internet Explorer‘ın metro sürümünün kaldırılmayacağını da söyleyelim.

IE’nin arayüzünde ne gibi değişikliklerin yapılacağını, farklı IE modlarının nasıl yönetileceğini henüz bilmiyoruz. Farklı iki IE kullanabilmek, bazı açılardan avantaj sağlasa da (eklentisiz tarayıcı kullanabilmek gibi), kafa karıştırıcı ve can sıkıcı olabiliyor.

Microsoft’un, Internet Explorer’ın yerine geliştirdiği yeni tarayıcı Microsoft Edge‘i geçtiğimiz günlerde tanıttığını da hatırlatalım. Tarayıcı ile ilgili ön incelemeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

/

Yeni Pencereler

Çoklu görevi desteklemek amacıyla Microsoft pencerelerin görünümünde de değişikliklere gitmiş.

Windows 8’in en fazla eleştiri aldığı noktalardan biri de, Windows Store’dan indirilen uygulamaların, kullanılan cihaz fark etmeksizin pencere boyutlarının ayarlanamaması ve her daim tam ekran çalışmasıydı.

Windows 10 ile Windows Store’dan indirilen uygulamaların pencere boyutları ayarlanabilecek. Bu pencereler, daha önce alıştığımız şekilde sağ üst köşeden kapatılabilecek ve simge durumuna küçültülebilecek.

Kaynaklar:

  • http://techcrunch.com/2015/04/20/amd-ceo-says-windows-10-will-launch-at-the-end-of-july/
  • http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-10/about

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir