Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10 Start Menu’de nasıl ekleme, çıkarma ve özelleştirme yapılır?

Windows 10 Start Menu’de nasıl ekleme, çıkarma ve özelleştirme yapılır?

Windows 7‘den Windows 10 Başlangıç Menu’de çok fazla şey değiştir. Eğer Windows 8‘i kullanmadan Windows 10’a geçtiyseniz, büyük bir ayarlama ile karşı karşıyasınız. Özellikle Start Menu ile birlikte gelen “tiles” adlı döşemeler ile karşılaşacaksınız.  Şimdi ise onları nasıl Start Menu’ye ekleyebileceğimizi, çıkarabileceğimizi ve nasıl özelleştirebileceğimizi konuşalım.

Windows 10 “tiles”(döşeme)‘lara sahiptir.  Döşemeler eklenebilir, çıkarabilir ve tercihe göre özelleştirilebilir.  Canlandırılmış döşemeler “live tiles” olarak bilinir.  Bu döşemeler güncellemeler, haber başlıkları vb. gibi kullanışlı ve uygun bilgileri verir.

İşte yeni Start Menu. Solda dosyalar, ayarlar ve kısayollar bulunmakla birlikte sağda gelenlikle Windows Store‘da açılan uygulama döşemeleri bulunmakta.

2

 

Döşemeye sağ tıkladığınızda seçenekleri göreceksiniz. İlk başlangıç “Upin from start ” açıkca döşemeyi Start Menu‘den siler.

3.pngg

Eğer yeni bir uygulama eklemek istiyorsanız sol alttaki  “all apps”(tüm uygulamalar) butonuna tıklayın. Uzunca basılı tutun veya sağ tuşa tıklayarak “Pin to Start”(Başlangıca ekle)a tıklayın.

3

Ayrıca döşemeleri isteğinize göre boyutlandırabilirsiniz. Küçük, orta ve büyük olarak seçiminizi yapabilirsiniz. Ancak bazı döşemeler için boyut seçeneklerinin hepsi yok.

4

“Live tiles” bazılarımıza “cool” gözükebilir ancak çoğumuz için oyalamak için yapılmış flash animasyonlardan ibaret. İsterseniz “live tiles”ları kapatabilir ve onları sabit döşemelere çevirebilirsiniz.

Devam eden örnekte, uzun basıldığında dokunmatik controlü ortaya çıkan büyük, sabit bir döşeme görüyoruz. Sağ üst köşeden döşemeyi çıkarabilirsiniz.

6

sağ aşağı köşedeki butona basın. Yeniden boyutlandırma, “live tile”, görev çubuğundan ekleme çıkarma, kaldırmayı içeren diğer seçenekleri yapabilirsiniz.

7

ekleme ve çıkarma Start Menu‘yu sürekli açmak yerine, görev çubuğundan favori uygulamalarınıza erişebileceğiniz anlamına geliyor.

8

Çıkarmak için, görev çubuğunda  sağ tıklayın “upin” diyerek çıkarabilirsiniz.

9

Son seçenek olan “Uninstall” uygulamayı ve onunla ilişkilendirilmiş bilgiyi kaldırmaya hazır olduğunu onaylamanızı gerektirir.

10

Ayrıca ikonlarınızın nasıl ayarlanacağını arzunuza göre belirleyebilirsiniz.

11

Yeni Start Menu farklı fakat bu çok olduğu ve hayal kırıklığına ugratacağı anlamına gelmiyor. En önemli kısım, ana fonksiyonları windows 8.1 de olduğu gibi yeniden boyutlandırabilir, düzenleyebilir, çıkarabilirsiniz.

Tabi ki, “Live tiles” ları kapatma, Başlangıç Menusunun sadece basit ve fonksiyonel olmasını isteyen bir çok kişi için uygun bir seçenek.

Eğer herhangi bir sorunuz ve görüşünüz var ise yazımızın altına  yorum olarak bırakabilirsiniz.

 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir