Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10 Tabanlı İlk Telefon Modelleri

Windows 10 Tabanlı İlk Telefon Modelleri

Microsoft firmasının masaüstlerine yönelik Windows 10 işletim sisteminin 29 Temmuzda çıkacağı resmilik kazanırken akıllı telefonların ne zaman güncelleneceği konusunda kesin bilgi olmaksızın sonbahar dönemine kalması konuşuluyor. Windows 10 tabanlı ilk akıllı telefonlar da o zaman satışa sunulacak. Fakat şimdiden Windows 10 tabanlı ilk akıllı telefon modelleri belli oldu.

Windows 10 tabanlı ilk akıllı telefon Filipinlilerden geliyor. Ülkenin yerli markasından olan Cherry Mobile, Windows 10 tabanlı ilk akıllı telefonunu tanıttı.

İlk Windows 10 tabanlı telefon ünvanını elinde barındıran cihazlar Alpha Prime adını taşımaktadır. 5 inçlik model Alpha Prime 5, 4 inçlik modeli ise Alpha Prime 4 olarak belirlenmiştir. Ülkenin alım gücü zayıf olduğu için cihazlarda giriş seviyesi segmentte yer alacak.

Modellerden Alpha Prime 5, Cortex-A7 tabanlı 4 çekirdekli Snapdraon 210 yonga setinden gücünü alıyor. 1GB ram ve 8GB sabit disk alanı ile desteklenen modelde 8MP çözünürlüğünde arka kamera, 2MP çözünürlüğünde de ön kamerası mevcut.

Alpha Prime 4 modeli ise Snapdragon 210 yonga setinden gücünü almaktadır. Fakat ram gücü 512MB, sabit disk alanı ise 2GB olarak belirlenmiştir. Ayrıca yine ön kamerası da 2MP olarak ayarlanmıştır.

Cherry Mobile üreteceği bu modeller hakkında bir fiyat ve çıkış tarihi henüz belirlememiştir. Fakat Windows 10 ile aynı tarihte kullanıcılara sunulacağı kesin gibi diyebiliriz. Bununla beraber Windows Phone döneminde olduğu gibi Windows 10 döneminde de üreticilerin düşük maliyetli telefonlara yöneleceğini söyleyebiliriz. Hali hazırda, yüksek fiyatlara satış yapamayacağını düşünen üreticiler raflarda kalsa bile zarar getirmeyecek donanımlara yöneliyorlar. Hep birlikte göreceğiniz ki Windows 10 bu konuda değişiklik yaratacak mı?

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir