Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10, Windows 8.1 ve 8’de Shift Tuşu ile Güvenli Mod’da Oturum Açma (Başlatma)

Windows 10, Windows 8.1 ve 8’de Shift Tuşu ile Güvenli Mod’da Oturum Açma (Başlatma)

Güvenli Mod (Safe Mod), Windows işletim sistemlerini en az başlangıç uygulamasını çalıştırarak başlatma işlemidir. Bilgisayarınızı güvenli mod’da başlattığınızda anti-virüs uygulamaları vb. uygulamalar açılışta çalışmazlar. Sadece Windows’un başlatılması için en gerekli uygulamalar çalışır. Bu sayede Windows için sorun yaratan uygulamaları kaldırabilir ya da gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerini güvenli mod’da başlatmak oldukça kolaydı. Windows yüklenmeye başlamadan önce klavyenizden “F8” tuşuna basarak önyükleme seçeneklerini görüntüleyebiliyor ve güvenli mod’u seçebiliyordunuz. Fakat Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10‘da yeni bir Önyükleme Yöneticisi (Boot Loader) kullanılıyor. Bu Önyükleme Yöneticisinin bir avantajı var, bu da hızlı açılış. Bildiğiniz gibi Windows 8, 8.1 ve Windows 10 daha önceki Windows işletim sistemlerine göre oldukça hızlı açılıyor. Fakat bu avantajın bir de karşılığı var. Ne yazık ki artık Windows’u “F8” ile basit bir şekilde güvenli mod’da başlatamıyoruz. Artık Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10’u güvenli mod’da başlatabilmek için bazı ayarlar yapmamız gerekiyor.BİLGİLENDİRME! Eğer Windows zaten açılıyorsa ya da en azından “Oturum Açma” ekranına kadar geliyorsa güvenli mod’da başlatmak kolay. Bunun için bilgisayarı açarak Başlangıç Ayarları‘nı yapılandırmamız yeterli. Fakat bilgisayarınız açılmıyorsa yapabileceğimiz tek şey birkaç kez bilgisayarı kapatma düğmesine basarak kapatmak ve açmak. Bu sayede açılışta Başlatma Seçenekleri‘nin gelmesini sağlamak.

Windows 10, 8.1 ve Windows 8’i Güvenli Mod’da Başlatmak

1. Yöntem: Shift Tuşu ile Güvenli Mod’da BaşlatmaWindows 10, 8.1 ve Windows 8’i güvenli mod’da başlatabilmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Eğer bilgisayarınız açılmışsa ve Masaüstünde iseniz klavyenizden “Ctrl” + “Alt” + “Del” tuşlarına aynı anda basın. Eğer oturum açma ekranında iseniz bir herhangi bir şey yapmanıza gerek yok, zaten “Ctrl” + “Alt” + “Del” tuşlarına basıldığında gelecek olan ekran da oturum açma ekranıyla benzer. İkinci adıma geçin.
  2. Ekranın sağ altında yer alan “Güç” simgesine farenizin sol tuşuyla bir kere tıklayın ve Güç Seçenekleri‘nin açılmasını sağlayın.Windows 10, 8.1 ve 8 CTRL + ALT + DEL penceresiWindows 10, 8.1 ve 8 CTRL + ALT + DEL penceresi
  3. Klavyenizdeki “Shift” tuşuna basılı tutarak “Yeniden Başlat” seçeneğine tıklayın ve bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını sağlayın.Windows 10, 8.1 ve 8 Shift Tuşu ile Gelişmiş Yeniden BaşlatmaWindows 10, 8.1 ve 8 Shift Tuşu ile Gelişmiş Yeniden Başlatma
  4. Bilgisayar yeniden başladığında aşağıdaki gibi “Advanced Startup Options (Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri)” penceresi ile karşılaşacaksınız. Bu penceredeki 2. seçeneğe, yani “Troubleshoot (Sorun Gider)” seçeneğine tıklayın.Windows 10, 8.1 ve 8 Advanced Startup Options (Gelişmiş Başangıç Seçenekleri)Windows 10, 8.1 ve 8 Advanced Startup Options (Gelişmiş Başangıç Seçenekleri)
  5. Aşağıdaki gibi “Troubleshoot (Sorun Gider)” penceresi gelecek. Bu pencerede 3. sıradaki seçeneğe, yani “Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)” seçeneğine tıklayın.Windows 10, 8.1 ve 8 Troubleshoot (Sorun Giderme)Windows 10, 8.1 ve 8 Troubleshoot (Sorun Giderme)
  6. Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)” penceresi gelecek. Bu pencerede de sağ sütunun 2. seçeneğine, yani “Startup Settings (Başlangıç Ayarları)” seçeneğine tıklayın.Windows 10, 8.1 ve 8 Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)Windows 10, 8.1 ve 8 Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)
  7. Startup Settings (Başlangıç Ayarları)” penceresinde karşınıza bir liste çıkacak. Bu liste, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda seçebileceğiniz seçeneklerin listesi. Yani şu anda seçmeyeceğiz, sadece bu pencerenin sağ altındaki “Restart (Yeniden Başlat)” butonuna tıklayacağız.Windows 10, 8.1 ve 8 Başlangıç Ayarlarını AktifleştirmeWindows 10, 8.1 ve 8 Başlangıç Ayarlarını Aktifleştirme
  8. Bilgisayar yeniden başladığında karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. Bu pencerede seçim yapacağız. Başlatma seçeneklerinin solundaki numaralara dikkat edin. Seçimi bu numaraları kullanarak yapacağız. Şöyle ki; buradaki her numara, klavyemizdeki “F” tuşlarına karşılık gelir. “F1“: 1. seçenek, “F2“: 2. seçenek, “F3“: 3. seçenek şeklinde devam eder. Biz bilgisayarımızı güvenli mod’da başlatmak istediğimiz için klavyemizden “F4” ya da “F5” tuşlarına basacağız. “F4” tuşu: Güvenli Mod‘da başlatır, “F5” tuşu: Ağ desteği ile Güvenli Mod‘da başlatır. Hangisine ihtiyacınız varsa onu seçmelisiniz.Windows 10, 8.1 ve 8 Startup Settings (Başlangıç Ayarları)Windows 10, 8.1 ve 8 Startup Settings (Başlangıç Ayarları)

2. Yöntem: Msconfig Üzerinde Güvenli Mod (Safe Mode) Seçeneğini İşaretlemeBir diğer yöntem olarak ”msconfig” aracını açıp Boot sekmesi altından Güvenli Mod seçeneğini aktif etmektir.BİLGİLENDİRME! Bir kez aktif ettiğinizde kalıcı olarak Windows 10 her başladığında güvenli modda açılır. Windows’u tekrar normal modda açmak için bu ayarı geri almanız gerekir. Özellikle sorun giderme süreçlerine bilgisayarı sık sık yeniden başlatmanız ve her seferinde yeniden güvenli modda açılması gereken durumlarda bu seçenek kullanışlı olabiliyor.

  1. Klavyenizden “Windows” + “R” tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın. Bu penceredeki metin kutusuna “msconfig” yazın (Tırnaklar olmadan) ve Enter‘a basın.
  2. Açılan pencereden “Boot” sekmesine tıklayın. Pencerenin sol altında bulunan “Boot Options” başlığı altındaki “Safe Boot” seçeneğini işaretleyin. Tüm işlem bu kadar. Artık bilgisayarınızı her yeniden başlatışınızda Güvenli Mod’da başlayacak.Windows 10, 8.1 ve 8 System Configuration (Sistem Yapılandırması), Boot Options (Önyükleme Seçenekleri)Windows 10, 8.1 ve 8 System Configuration (Sistem Yapılandırması), Boot Options (Önyükleme Seçenekleri)

Güvenli Mod Windows 10 Windows 8 Windows 8.1

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir