Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10’a Microsoft Security Essentials Yükleyebilir miyim?

Windows 10’a Microsoft Security Essentials Yükleyebilir miyim?

Değerli kullanıcılar; Size bu yazımda Windows 10‘da Microsoft Security Essentials‘ı kullanabilir miyiz, Windows Defender‘ı nasıl kullanabiliriz, nasıl aktif hale getirebiliriz bundan bahsedeceğim.

Şimdi, büyük olasılıkla Microsoft Security Essentials güvenlik yazılımının, Windows 10 için geçerli olmamasının sebebi; Microsoft’dan gelen ücretsiz yükseltme teklifini kullanarak mevcut olan sisteminizi Windows 10’a yükseltmiş olmanız.

Microsoft Security Essentials programını Windows 10‘a yükleyemezsiniz. Windows 10’un yanı sıra Windows 8 / 8.1’de de desteklemiyor uyarısıyla karşılaşırsınız. Zaten var olan işletim sisteminizi Windows 10’a güncellediğiniz zaman, var olan Microsoft Security Essentials anti virüs programınız otomatik olarak silinecektir.

Windows 10’daki Windows Defender = Windows’daki Security Essentials

Evet, başlıkta da gördüğünüz gibi, Windows 10’un Windows Defender’ı aslında Security Essentials’ın ta kendisi. Mevcut işletim sisteminizi Windows 10‘a yükselttikten sonra Security Essentials’ın yerine Windows Defender yüklenmiş olacak. Windows Defender’ı çalıştırmak için Başlat menüsünü kullanabilir ya da Görev Çubuğundaki arama motoruna “Windows Defender” yazıp Enter‘a basabilirsiniz.

Windows 10, Görev Çubuğundaki Windows Defender simgesi

Windows 10, Görev Çubuğundaki Windows Defender simgesi

Windows 10’daki Windows Defender kullanıcıları, virüsler, malware ve diğer tehditlere karşı bilgisayarlarını korumuş olurlar. Microsoft Security Essentials gibi, gerçek zamanlı koruma sağlar ve otomatik olarak en son tanım güncelleştirmelerini karşıdan yüklemek için Windows Update hizmetini kullanır.

Ayarları ayrıntılı bir şekilde düzenlemek ve görmek için Ayarlar / Güncelleştirme ve Güvenlik bölümüne gitmemiz gerekiyor.

Windows 10, Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Defender

Windows 10, Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Defender

Windows 10’daki Windows Defender‘dan memnun değilseniz, bunun yerine bir üçüncü taraf antivirüs programı kullanmak istiyorsanız aşağıda bağlantısını paylaştığım yazımıza gözatabilirsiniz.

Windows 10 uyumlu ücretsiz antivirüs programları

Umarım bu anlattığım konuda size yardımcı olabilmişimdir. Eğer yardımcı olabildiysem olumlu yorumlarınızı, olamadıysam da sorularınızı bekliyorum. İYİ ŞANSLAR :)

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir