Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma ve Ekranı Video’ya Çekme

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma ve Ekranı Video’ya Çekme

Windows 10’un çıkmasına sayılı günler kalmasına rağmen Windows 10 hakkında bilinmeyen özellikler yeni özellikler ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde gelen, Windows 10 Build 10240 güncellemesi ile karşımıza çıkan, ekran kayıt aracı özelliği oldu. Bu özellik sayesinde 2. bir araca gerek kalmadan ekran videosu kayıt etme ve ekran görüntüsü kayıt etme özelliklerine kavuşacaksınız.

Windows 10’da ekran görüntüsü almak için Print Screen tuşunu kullanabilir ya da Ekran Alıntı Aracını kullanabilirsiniz. Video kaydetmek istediğiniz de ise Camtasia gibi bir yazılım kullanabilirsiniz. Fakat Windows 10’daki gizli bir araç herkesin ekran videosunu ve ekran görüntüsünü alabilmesini mümkün kılıyor.

Microsoft’un Windows 10’a eklemiş olduğu “Game” çubuğu ile oyunlardaki yüksek puanların görüntülerini yakalayabilir ve oyun içinden video kayıt edebiliyorsunuz. Üstelik sadece oyun içinden ekran yakalamak ile kalmıyor,  genel olarak istediğiniz herhangi bir görüntüyü yakalayabiliyorsunuz. Çubuğu görünür hale getirmek için “Windows + G” tuşlarına basarak “Yes, this is a game” kutucuğunu işaretli hale getirin. Ve bu işlemden sonra yapmanız gerekenler oldukça basit.

Windows 10 ekran kayıt aracı.

Windows 10 ekran kayıt aracı.

“Kayıt” düğmesine basarak video kayıt etmeye başlayabilir, “Durdur” düğmesine tıkladığınız da ya da “Windows + ALT + R” kısa yolunu kullandığınızda video kayıt işlemini durdurabilirsiniz. Ayar düğmesinden video boyutunu kısıtlayarak videonuzun sabit diskinizdeki yerini azaltabilirsiniz.

Windows 10 ekran kayıt aracı ile kayıt ettiğiniz videolar, .mp4 biçiminde, “VideosCaptures” klasörünün içine kayıt edilecektir. Windows 10’daki Xbox uygulamasının bir parçası olan bu araç ile kayıt ettiğiniz videolara Game DVR bölümünden de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir