Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 8.1, 8 ve 7’de Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi (gpedit) Ayarları Nasıl Yedeklenir ve Nasıl Geri Yüklenir?

Windows 8.1, 8 ve 7’de Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi (gpedit) Ayarları Nasıl Yedeklenir ve Nasıl Geri Yüklenir?

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, Yerel Grup İlkesi Nesnelerinin tüm ayarlarının yönetilebileceği tek kullanıcı arabirimi sağlayan, Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ek bileşenidir. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi‘ni kullanarak Yönetim Şablonu ilke ayarlarını, Windows Ayarlarını, Başlatma, Kapatma, Oturum açma ve Oturum kapatma komut dosyalarını yönetebilir ve Yerel Grup İlkesinde Kullanıcı veya Bilgisayar Ayarlarını devre dışı bırakma gibi görevleri gerçekleştirebilirsiniz arkadaşlar.

Bu Makalemde Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi‘nde yaptığınız değişiklikleri nasıl yedekleyebileceğinizi ve bu yedeği ileride aynı bilgisayara veya aynı işletim sistemi yüklü başka bilgisayara nasıl yükleyebileceğinizi anlatacağım. Bu özellikle sistem yöneticileri için örneğin şu 2 madde çok yararlı bir işlem olacaktır.

 1. Şirket bilgisayarında Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi vasıtasıyla pek çok kişiselleştirme yaptınız ama Windows’u yeniden kurmanız gerekiyor ve bir daha aynı ayarla uğraşmak istemiyorsanız tek tıklamayla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Şirket bilgisayarında Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi vasıtasıyla pek çok kişiselleştirme yaptınız ve diğer şirket bilgisayarında da aynı kişiselleştirmeleri yapmanız gerekiyorsa tek tıklamayla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

DİKKAT: Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi sadece Windows 8‘in PRO ve Enterprise, Windows 7‘nin Professional, Ultimate, Enterprise ve Windows  Vista‘nın Business, Ultimate ve Enterprise sürümlerinde kullanılabilir.

Bu Makalemde bahsettiğim yedekleme Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ndeki Bilgisayar Yapılandırması/Windows Ayarları/Güvenlik Ayarları ve Kullanıcı Yapılandırması/Windows Ayarları/Güvenlik Ayarları sekmeleri altındaki ayarları kapsamaktadır.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi

I. ADIM: Nasıl Yedeklenir?

 • Buradan Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Yedekle.rar dosyasını indiriniz.
 • Sisteminizde .rar dosyası açacak bi yazılım yüklüyse veya yüklü değilse aşağıdaki adımları izliyelim.
 • Rar dosyasını açabilen bir yazılım yüklüyse ( Winrar, 7-Zip vs) yüklüyse dosyaya çift tıklamanız yada sağ tıklayıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları masaüstüne çıkarınız. Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan Winrar dosyasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
 • Masaüstünde oluşan Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Yedekle klasörünün içinde 1 adet script (.vbs) olduğunu göreceksiniz.
 • Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Yedekle.vbs
 • Scripte çift tıklayın ve gereken onayları veriniz.
 • Masaüstünde Yerel-Grup-İlkesi-Düzenleyicisi-Yedeği adında bir klasör olduğunu göreceksiniz. Bu klasörü güvenli bir yere yedekleyiniz. (ismini kesnlikle değiştirmeyiniz.)

İşiniz bittikten sonra masaüstündeki Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Yedekle klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını isterseniz silebilirsiniz.

II. ADIM NASIL GERİ YÜKLENİR?

 • I. Adımda oluşturduğumuz Yerel-Grup-İlkesi-Düzeleyicisi-Yedeği klasörünü yedeği yüklemek istediğiniz bilgisayarın masaüstüne kopyalayınız.
 • Burdan Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Geri yükle.rar dosyasını indirin.
 • Sisteminizde .rar dosyası açacak bi yazılım yüklüyse veya yüklü değilse aşağıdaki adımları izliyelim.
 • Rar dosyasını açabilen bir yazılım yüklüyse ( Winrar, 7-Zip vs) yüklüyse dosyaya çift tıklamanız yada sağ tıklayıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları masaüstüne çıkarınız.Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan Winrar dosyasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
 • Masaüstünde oluşan Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Yedekle klasörünün içinde 1 adet script (.vbs) olduğunu göreceksiniz.
 • Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Yedekle.vbs
 • Scripte çift  tıklayarak gereken onayı veriniz.
 • İşlemin başarı ile tamamlandığına dair bir mesaj alacaksınız aşağıdaki gibi ve hepsi bu kadar.

İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Yedekle klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını isterseniz silebilirsiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir