Home / Windows İşletim Sitemi / Windows Mobile / Windows İnsider Nedir, Nasıl Kurulur?

Windows İnsider Nedir, Nasıl Kurulur?

Windows 10 ön izleme sürümünün yayınlanmasına çok az kala sizlere onu kurabilmeniz için gereken Windows Insider sisteminin nasıl çalıştığını ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağına dair yardım etmek istiyoruz.

Windows Insider Nedir?

Windows Insider ilk olarak PC için olan Windows 10 un buildlerini indirmek için kullanılmaya başlandı. Bizim telefonlar için kullanmış olduğumuz Preview for Developersuygulamasının daha geliştirilmiş versiyonu. Ancak önceden sizleri uyaralım. Windows Insider ile gelecek olan Preview buildleri çok fazla hata barındırabilir. Çünkü bubuildler, Preview for Developers ile gelenler gibi son sürüme yakın sadece küçük bughataları barındırmıyorlar.  Aksine çok büyük kasmalar, donmalar, çökmeleryaşatabilirler.

Örneğin PC için olan Windows 10 da ilk yayınlanan buildler o kadar çok sıkıntılıydı ki (bana gelenler) Windows 10 çok kötü olacak diyordum. Ancak daha sonrasında hemkendim gelişmesine yardım ettim hem de Microsoft sürekli yeni buildler verdiği için şu an da PC için olan versiyonu çok güzel bir konuma ulaştı.

Bu arada, Microsoft’un uygulamış olduğu yeni politika sayesinde Windows‘u sizler, bizler geliştireceğiz. Insider’ın en büyük özelliği de bu. Microsoft’a sürekli olarak şu, şu şekilde olursa çok daha iyi olur şeklinde geri dönüşler yaptığınızda ve sistemdeki hatalardan bahsettiğinizde, Microsoft bir sonraki buildi sizin vermiş olduğunuz fikirleregöre tasarlıyor ve ona göre sistemi bizler şekillendirmiş oluyoruz. Örnek verdiğim gibiWindows 10 PC’de ilk çıktığından bu yana gözle görülür yenilikler bulunmakta.

Yani kısacası anlayacağınız Windows Insider ve Microsoft sayesinde bizler yep yeni bir işletim sistemi kuracağız.

Windows Insider’a Nasıl Kayıt Olunur?

Öncelikle şu anda bile Windows Insider’a kayıt olabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Kayıt aşamasını dilerseniz adım adım anlatalım.

  1. Öncelikle “insider.windows.com” adresine tıklayın.
  2. “Get Started” butonuna basın.
  3. Microsoft hesabınız ile giriş yapmanızı söyleyecek. (Lütfen telefonunuzda kayıtlı olan Microsoft hesabınız ile giriş yapınız)
  4. Karşınıza  çıkan “Register” sayfasında gri bölgedeki “I accept the terms of this agreement (required)” yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin ve ardından “Please select your area(s) of interest ” sorusuna cevap verin. Cevap olarak “Cutting-edge Windows technology” kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunu da yaptıktan sonra “Submit” kutusuna tıklayın.

Tebrikler. Artık sizde bir Windows Insider kullanıcısı oldunuz. Artık tek yapmanız gereken şey Windows 10 Telefonlar için olan versiyonunun yayınlanmasını beklemek. Oda yayınlandıktan sonra telefonumuzda kurulu olan Windows Insider uygulaması ile birlikte yeni Windows 10 buildlerini  artık alabileceğiz.

Yeniden tekrar bahsetmekte etmekte fayda var. Gelecek olan buildler de çok fazlakasma, donma gibi sıkıntılar yaşatabilir ve Windows 10’u ilk geldiği gibi sevemeyebilirsiniz. Ancak sürekli gelecek olan yeni buildler ile birlikte Windows 10’unstabilleşmesini ve gelişmesini hep beraber izleyeceğiz.

Merak etmeyin Windows 10 çıktığında, eğer ekstra bir şey yapmanız gerekirse bunu sizlere bildireceğiz.

Windows Insider (ÜCRETSİZ) İndir;

qr-phone insider-horz

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Tapatalk Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Bu uygulamayı yüklediğiniz zaman forum sitelerini hızlı bir şekilde dolaşabilir ve en az kotada düzeyine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir