Home / Android / Windows’ta MAC adresinizi nasıl öğrenirsiniz?

Windows’ta MAC adresinizi nasıl öğrenirsiniz?

Belirli zamanlarda bu MAC adresini internet sağlayıcınıza teyit ettirmeniz gerekeblir, başarılı bir internet kurulumu tamamlamak için lâzım olabilir, internetinizdeki diğer aygıtları filtrelemek veya sadece hangi aygıtın hangi yerel ağınızda olduğunu anlamak isteyebilirsiniz.Her ne için kullanacaksanız kullanın MAC adresinizi bulmak çok kolay. Ve biz de bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.MAC Adresi Nedir?MAC adresleri esasen çoğu yerel ağa bağlanmamızda bize yardım eder. Her ağ bağdaştırıcısı benzersiz bir bir MAC adresi atar, genellikle de “NIC” (Network Interface Controller) yani “Ağ Arayüz Denetleyicisi” tarafından.Veriler ağınızda paketler halinde aktarılır. Her paket bir “gönderen” ve “gönderilen” MAC adresi içerir. Ağ bağdaştırıcınız veri paketini aldığında hemen kendi adresiyle, verinin gönderildiği hedef adresi karşılaştırır. Eğer birbirlerine uyarlarsa veriler işlenir, aksi takdirde veriler atılır.Mac Adresi ÖrneğiŞimdi, bu paket yönlendirmesinin nasıl çalıştığını sorabilirsiniz. Verinin yönlendirilmesi doğrudan MAC adresi üzerinden gerçekleşmez. Yönlendirme, IP (İnternet Protokolü) adreslerimiz üzerinden gerçekleştirilir. Yönelendiriciniz kendi MAC adresi adına olan verileri alır, ancak bu işlemi farklı bir IP adresi üzerinden gerçekleştirir. Yönlendirici, hedef IP adresi için erişimi denetler, eğer erişim mümkünse mevcut veriyi hedefe gönderir.Komut İstemi’ni KullanmakMAC adresinizi bulmanın en basit yolu Komut İstemi’ni kullanmaktır.Buradan sonrasını aşama aşama yapacağız.

  1. Windows Tuşu + R tuşuna basın. (Windows 10 Kullanıcıları Başlat Menüsü’ne sağ tıklayın ve açılan menüden Komut İstemi’ni seçin.)
  2. Açılan ekrana cmd yazın ve Enter’ a basın.
  3. Komut İstemi’ ne “ipconfig /all” yazın ve Enter’ a basın.

Mac Adresi - 1Aynı aygıtta birden fazla ağa bağlıysanız, bağlı olduğunuz her ağ için atanmış MAC adresine dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun nedeni MAC adreslerinin genellikle üretici tarafından atanması ve bu MAC adresinin bağdaştırıcının yazılımında saklanmasıdır.4. Aşağıda gördüğünüz üzere “Fiziksel Adres” arıyoruz.Mac Adresi - 2İşte bu adres, sizin MAC adresinizdir.“getmac” KomutuMAC adresinizi bulmanın başka bir yolu daha vardır.

  1. Komut İstemi’ni açın. (Önceki yöntemde bahsedilmiştir.)
  2. Komut İstemi’ne “getmac” komutunu girin ve Enter’ a basın.

Tüm mevcut MAC adresleri bu ekranda görüntülenir.GetMacİnternet Bağlantısı Ayarlarını KullanmaAyrıca, MAC adresinizi görüntülemek için Ağ Ayarları’nı kullanabilirsiniz.

  1. Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açın.
  2. Sol üstte bulunan “Bağdaştırıcı Ayarları’nı Değiştirin” e tıklayın.

Mac - Ağ BağlantılarıHangi ağ bağdaştırıcısına ait MAC adresini öğrenmek istiyorsanız üstüne çift tıklayın. Açılan sekmede “Ayrıntılar” a tıklayın.veyaHangi ağ bağdaştırıcısına ait MAC adresini öğrenmek istiyorsanız farenizle sağ tıklayıp “Durum” seçeneğine tıklayın. Ayrıca aynı pencerede “Bu bağlantının durumunu görüntüle” seçeneğine de tıklayabilirsiniz.MAC adresiniz “Fiziksel Adres” adı altında yazmaktadır.Mac - Ağ Bağlantısı AyarlarıMac adresinizi başarılı bir şekilde öğrenebildiniz mi?

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir