Wordpress Kurulması Gereken Eklentiler 2022

Wordpress Kurulması Gereken Eklentiler 2022

2024’de Web sitenizi üst seviyelere taşımak için en iyi WordPress eklentileri mi arıyorsunuz? Öyleyse doğru yerdesiniz.” WordPress Kurulması Gereken Eklentiler 2024″ her WordPress web sitesinde olması gereken eklentilerdir.

Zengin arşive sahip ve aralarından seçim yapabileceğiniz 58.000’e aşkın WordPress eklentisi halihazırda mevcuttur. Bu da yeni kullanıcıların web siteleri için doğru eklentileri bulmalarını son derece zor bir hale getirmektedir.

Okuyucular genellikle hız, yedeklemeler, SEO, sosyal medya vb. çözümleri için en iyi kullanabilecekleri WordPress eklenti önerileri istemektedir.

Sizler için binlerce eklentiyi test edip karşılaştırarak en iyisini belirleyen teknocozumler.com bu konuda okuyucuları için büyük kolaylık sağlamaktadır.

WordPress dünya çapında o kadar popüler bir hale geldi ki WordPress tabanlı web sitelerinde artık her 17 saniyede bir içerik paylaşılmaktadır.

1. Yoast SEO

Yoast SEO

Yoast SEO nedir? 

Yoast SEO, web sitenizin anahtar kelimelerini ve yazacağınız içerikleri optimize etmenize olanak sağlayarak bunu arama motorlarındaki sıralamalarınızı yükseltmenizi sağlayan bir WordPress eklentisidir. Yoast Seo’nun yaptığı birçok şey otomatiktir fakat yapacağınız girdilere ve planlara bağlı olarak verim sağlar. Ayrıca taslak olarak kaydetme özelliği bulunduğu için projenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bu eklenti sayesinde Robots.txt ve .htaccess dosyalarını kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı kolayca bağlayarak paylaşım yapabilirsiniz. Yoast SEO eklentisi birçok başka eklentiyle entegrasyon izni verir. Başta elementor, jetpack, woocommerce olmak üzere isterseniz başka özel eklentilerinizin (varsa) entegrasyonunu birkaç tıklamayla sağlayabilirsiniz. Premium özelliğini aldığınız zaman daha iyi optimizasyon sağlar ve çeşitli yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Peki WordPress Kurulması Gereken Eklentiler 2024 Hangileri?

Neden Yoast Seo?

1- Okunabilirlik Açısından Mükemmeldir

Arama motorları (google, yandex, bing vs.) bir tek anahtar kelimelere öncelik vermezler. Kullanıcıların aradığı konuyla ilgili en faydalı, en iyi ve en alakalı sonuçları oluşturmaya odaklanırlar. Bu da içeriklerinizin iyi ve kaliteli olması anlamına gelmektedir. Yoast SEO, okunabilirlik sorunları tespit ederek nasıl düzeltmeniz gerektiğiyle ilgili sizlere öneriler sağlamaktadır.

Google Ön izleme Özelliği

Yoast, yazacağınız içeriği paylaşmadan önce web sitenizin arama sonuçlarında nasıl görüneceğinin bir ön izlemesini görüntüler. Snippet’i Düzenle’ye tıklayarak o sayfanın Meta Açıklamasını ve SEO Başlığını özelleştirmenize yardımcı olur. Böylece, anahtar kelimelerinizin ön izlemesini yaparak yazmaya odaklanmanıza yardımcı olur.

NOT: Alternatif olarak Yoast SEO’nun  yerine All İn One Seo kullanabilirsiniz.

 

2- Akismet Anti-Spam

Akismet Anti-Spam

Akismet Anti-Spam, web sitenize  yapılan kötü amaçlı içerik yayınlamalarını önleyerek  iletişim formu gönderilerini küresel spam veri tabanını analiz ederek bu zararlı içeriklere karşı Web sitenizi kontrol eder. Web sitenize varsa yapılan spam yorumlarını bloğunuzun “Yorumlar” yönetici (“Yorumlarİstenmeyen”)ekranına yansıtmaktadır.

Akismet Anti-Spam başlıca özellikleri şunlardır:

  • Bütün yorumları otomatik bir şekilde kontrol ederek spam olanları filtreler.
  • Yapılan yorumlar durum geçmişinde muhafaza edilmektedir. Böylece spam tehlikesi olan yorumların Akismet tarafından temizlendiğini ve site yöneticisinin hangi yorumlara izin verip hangilerini sildiğini kolayca görebilmektesiniz.
  • Yanıltıcı ve bilgilerinizi çalma tehlikesi olan URL’ler yorum gövdesinde gösterildiği için tıklama açısından daha dikkatli olmanızı sağlar
  • Web site Yöneticisi, kullanıcılar için onaylanan yorum sayılarını görebilmektedir.
  • İstenmeyen e-postaları isterseniz tamamen engelleyerek disk alanınızdan tasarruf sağlayabilir ve web sitenizi bu şekilde daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Not: Kurduktan hemen sonra özelliğini aktif etmek için bir Akismet.com API anahtarı girmeniz istenecektir. Kişisel blog web siteleri için API anahtarları ücretsiz olmakla birlikte; işletmeler ve ticari web siteleri için ücretlidir.

3. WPForms

WPForms

WPForms, en iyi ve en kolay WordPress iletişim formu eklentisi olmakla birlikte tam bir kullanıcı dostu eklentisidir.

Avantajları:

-Sürükle Bırak Form Oluşturucu

Herhangi bir kod yazmaya gerek kalmadan ve sadece birkaç dakika içerisinde kolaylıkla harika formlar oluşturabilirsiniz.

-Hazır Form Şablonları

Daha fazla zaman kazanmak isterseniz form oluşturmaya gerek kalmadan daha önceden oluşturulmuş hazır form şablonları ile kendi alanınıza uygun formlar oluşturabilirsiniz.

Duyarlı Mobil Dostudur

WPForms, %100 mobil duyarlıdır. Mobil cihazlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda yüzde yüz uyum çalışır.

– Sayfaya Gömmek Kolay

Formlarınızı yazdığınız gönderilerinizin içerisine, kenar çubuğu widget’larına, sayfalara ve altbilgiye kolayca gömebilmenizi sağlar.

-Spam Koruması Sağlar

Daha fazla güvenlik sağlamak isterseniz akıllı captcha ile ve eklentinin spam koruması özelliği sayesinde spam gönderilerini otomatik olarak engelleyebilirsiniz.

Alternatif olarak Contact Form 7 kullanabilirsiniz. Bu eklenti en iyi alternatiftir.

4. Smush Image Compression and Optimization

Smush Image Compression and Optimization

Smush, sizlere sunulan inanılmaz derecede güçlü ve %100 ücretsiz WordPress eklentisiyle görüntülerinizi optimize etmenizi sağlar. Geç açılan resimleri aktif ederek web sitenizin hızını arttırmanıza etki eder. Resimlerinizi yeniden boyutlandırmanızı ve birkaç tıklamayla toplu sıkıştırmanızı sağlayarak Google Sayfa Hızınızı iyileştirmenize büyük etki eder! Bunu yaparken de görüntü kalitesinden ödün vermeyerek bir görüntüleri sıkıştırmaktadır. Ayrıca sınırsız görüntü optimize etmenizi ücretsiz bir şekilde sağlar.

5- All-in-One WP Migration

All-in-One WP Migration

All-in-One WP Migration, web sitenizin içeriğini, medyasını, veri tabanını, eklentilerini, temasını kısaca a’dan z’ye kadar her şeyini tek tıklamayla bir dosyaya aktarmanıza olanak veren ücretsiz bir wordpress eklentisidir. Daha sonra ise bu dosyayı yeni bir web siteye yükleyebilir, indirebilir ya da Google Drive, FTP, Dropbox vb. daha fazla formlarla içe aktarıp yedek olarak kullanabilirsiniz.

All-in-One WP Migration, dışa aktarım işlemi esnasında veri tabanınızda değişiklik yapmanıza olanak sağlar. Bunu  bul ve değiştir özelliğinden; başta istemediğiniz dosyaları ve spam yorumlarını hariç tutmanızı sağlayan gelişmiş ayarlar bölümünden yapabilirsiniz. Web sitenizi kurduktan sonra belli aralıklarla yedeğini almak ilerde yaşanabilecek olumsuz durumlar için hayati öneme sahip olacaktır.

6- Really Simple SSL

Really Simple SSL

Really Simple SSL eklentisi sayesinde ayarlarınızı otomatik olarak algılar ve web sitenizi güvensiz olan HTTP protokolünden Güvenilir olan HTTPS üzerine çalıştıracak şekilde yapılandırır. Basit ve birkaç tıklamayla hızlıca kurabilme özelliğine sahiptir. Böylece web siteniz birkaç tıklamayla SSL’ye taşınacaktır.

Avantajları:

-son kullanma uyarısı bildirimi

son kullanma uyarısı bildirimi vererek SSL sertifika sürenizin bitmesine yakın sizi e-postayla SSL kontrol panelinde ikazda bulunur.

-Sürekli geliştirilmektedir

Web Sitenizin güvenliğinizi artırmak amacıyla sürekli olarak yeni özellikler ve tedbirler eklenmektedir.

-Bütün SSL sertifikalarıyla Uyumlu çalışır

Bu eklentinin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için ihtiyacınız olan tek şey geçerli bir SSL sertifikasına sahip olmanızdır.

-Verim

Web sitenizin performansını hiçbir şekilde düşürmez.

7 – MonsterInsights

MonsterInsights

3,5 milyona aşkın aktif yüklemeyle MonsterInsights, WordPress kullanıcıları için en popüler ve en kullanışlı Google Analytics eklentisidir.

MonsterInsights, sizlere çeşitli raporlar sunarak işinizi nasıl daha fazla büyütmeniz gerektiği hakkında çeşitli analiz yapmanızı sağlar. Böylece işinizi veya web sitenizi güvenle büyütebilmeniz için sizlere önemli istatistikleri ve analizleri sunmaktadır.

MonsterInsights, diğer Google Analytics eklentilerinden farklı olarak uğraş gerektiren Google Analyrics izleme özelliklerini sadece birkaç tıklama ile etkinleştirmenizi sağlar.

En iyi yanı ise  kontrol paneliniz içinde sizlere çeşitli aksiyonlara dönüştürülebileceğiniz analitik raporları gösteren WordPress ‘e özel analiz panosuyla birlikte gelmesidir. Karmaşıklığı ve gereksiz analizleri ortadan kaldıran maksimum fayda odaklı istatistikleri gösteren özelleştirilmiş raporlar sunmaktadır. Böylece sadece işinize yarayan raporlar ile zaman kaybı yaşamanızı önler.

8– Google XML Sitemaps

Google, Yahoo, Bing ve yandex gibi arama motorlarının web sitenizi daha iyi ve daha sağlıklı dizine eklemesini sağlayan özel XML web sitesi haritaları oluşturabilmek ve SEO’yu büyük oranda geliştirmek amacı ile bu eklentiyi kullanmanız büyük fayda sağlayacaktır.

Böyle bir web site haritası ile, arama motorları botlarının web sitenizin tüm yapısını görebilmesi ve daha verimli bir şekilde taramasına etki eder. Bu eklenti, WordPress ile oluşturulan bütün web sitelerini ve özel URL’leri destekler. En büyük avantajlarından bir diğeri ise yeni yayınladığınız içerik hakkında otomatik olarak arama motorlarını bilgilendirir. Ayrıca arama motorları için eksiksiz bir XML site haritası sağlamakla kalmaz aynı zamanda hiçbir şekilde web sitenizi yavaşlatmaz ve bozmaz.

9-Smart Slider 3

Smart Slider 3

Smart Slider 3, başka slayt eklentilerine benzemeyen kolay kullanım ve basit önyüzüyle dikkat çekmektedir. Karmaşık eklentilerin aksine özelleştirebilmesi kolay ve tamamen duyarlıdır. Web siteniz mobil, tablet veya bilgisayar ortamlarını otomatik olarak algılayarak uyumlu  hale gelmektedir. SEO’ya optimize edilmiş, bütün WordPress temalarıyla uyumlu çalışmaktadır. Bu eklenti sayesinde kod bilgisi gerekmeden çok güzel slaytlar oluşturabilirsiniz.  Her türlü görüntü, video ve yazı kaydırıcı projelerinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

 

10– Elementor Page Builder

Elementor Page Builder

DÜNYA geneli 10 MİLYONDAN FAZLA WEB SİTESİNE GÜÇ VEREN 1 NUMARALI WEB Sitesi  OLUŞTURMA PLATFORMU.

Dünya geneli 10 milyondan fazla web sitesi yapımında kullanılan bir numaralı web sitesi oluşturma eklentisidir. Tek bir kod dahi yazmadan profesyonel bir web sitesi oluşturmak bu eklentiyle birlikte çok kolay. Üstelik sürükle bırak yöntemi ile harika web siteleri oluşturmanızla birlikte aynı zamanda hızlıca projelerinizi bitirmenize ve zaman tasarrufu  sağlamanıza yardımcı olur. Elementor ile aklınızda herhangi bir proje yoksa zengin şablon kütüphanesi ile hazır onlarca tasarımdan ilham alıp web sitenizde uygulayabilirsiniz. Eklenti her cihaza uyumlu olmakla birlikte diğer tüm WP eklentileriyle sorunsuz çalışmaktadır. Elementor ile yapılan web siteleri hızlıdır. Birçok hazır widget’ı sürükle bırak yöntemiyle web sitenizi kusursuz tasarlayabilirsiniz.

WordPress Kurulması Gereken Eklentiler 2024 ilgili yazımız umarım sizlere fayda sağlamıştır. Böyle içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

11-Blog2Social: Social Media Auto Post & Scheduler

Blog2Social: Social Media Auto Post & Scheduler

Blog2Social; Twitter, Instagram Business, Facebook, Pinterest, Tumblr, Google My Business, Torial, Medium, LinkedIn, XING, Reddit, Imgur, Flickr,  VK.com gibi sosyal medya ağlarında gönderilerinizi planlamanıza ortam hazırlayıp otomatik olarak paylaşım yapmanızı sağlayan en iyi WP sosyal medya paylaşım eklentisidir.

Bu eklenti sayesinde içerikleriniz otomatik olarak sosyal medya gönderileri oluşturduğu için de web sitenizi sosyal medyada manuel olarak paylaşma ve tanıtma zahmetinden kurtararak SEO’ya büyük etki sağlamaktadır.

Daha fazlası için diğer yazılarımıza göz atın!