Home / Oyunlar / WordPress Site taşıma – Domain Değiştirme

WordPress Site taşıma – Domain Değiştirme

Merhabalar,

 

Sizlere elimden geldiğince wordpress için site taşıma yani host değişikliğini anlatmaya çalışacağım. Bu değişimin yanı sıra eğer domain değiştirmeyi de düşünüyorsanız bu konuya da değineceğim. Bildiğiniz üzere domain değişimi kolay olmuyor maalesef. Kolay olmuyordan kasıt, ziyaretçi kaybı, indeks kaybı, sıralamada ki yeriniz tüm bu etkenler siteniz için sıkıntı olan etkenlerdir. Şimdi gelelim siteyi taşıma işlemlerine…

wordpress-hosting-degistirme

Öncelikle websitemizde ne işlem yaparsak yapalım her zaman söylenildiği gibi her ihtimale karşı yedeklerimizi alalım.

FTP hesabımıza CuteFTP ve Filezilla gibi aracı programlar ile kolayca bağlanıp sitemizin dosyalarını bilgisayarımıza indiriyoruz. İlk adımı böylelikle tamamlamış olduk.

Daha sonra veritabanımızı dışarı aktarmamız gerekli. Host’umuzun cpaneli üzerinden phpmyadmin sekmesinden veritabanımıza bağlanıyoruz. Sol kısımdan veritabanını seçip Üst menüdeki dışa aktar (export) seçiyoruz. Gelen ekranda değişiklik yapmadan Git (Go) butonuna basıyoruz ve veritabanımızı direkt olarak bilgisayarımıza indiriyoruz. Veritabanı yedeği almak için çeşitli eklentilerde mevcut. Ancak bu anlattığım işlem yeterli olacaktır. Şimdi diğer bir adıma geçebiliriz.

Yeni hostumuzda ilk olarak veritabanını oluşturmamız gerekiyor. Yeni hostumuzun cpanelinden mysql veritabanımızı oluşturalım. Veritabanı eskisi ile aynı isimde olacak diye birşey yok herhangi bir isim ve şifre verebilirsiniz. Bu işlemin ardından sitemizin dosyalarında bulunan wp-config.php’i açıyoruz ve aşağıdaki değişiklikleri tek tek uyguluyoruz.

1- Veritabanı İsmini Değiştirme / ( Host Değiştirme)

Wp.config.php dosyanızı not defterinde açtıktan sonra aşşağıdaki satırı bulun

define(‘DB_NAME’, ‘db_ismi’);

Benim verdiğim bu kodda “db_ismi” yazan yerde sizin eski hostunuzdaki kayıtlı olan eski veritabanınızın ismi yer alıyor bunu biraz önce oluşturduğunuz veritabanı ismi ile değiştirin.

2-Veritabanı Kullanıcı Adı Değiştirme / ( Host Değiştirme)

Yine Wp.config.php dosyanızın içerisinden aşşağıdaki satırı bulun

define(‘DB_USER’, ‘db_user’);

ve burada yer alan “db_user” kısmını biraz önce oluşturduğunuz MySQL kullanıcısı ismi ile değiştirin.

3- Veritabanı Kullanıcı Şifresi Değiştirme / ( Host Değiştirme)

Yine Wp.config.php dosyanızın içerisinden aşşağıdaki satırı bulun

define(‘DB_PASSWORD’, ‘db_pass’);

ve burada yer alan “db_pass” kısmını biraz önce oluşturduğunuz MySQL kullanıcı şifresi ile değiştirin.

Dosyayı kaydet diyip kapatın.

Yine yeni hostunuzun cPanel >> phpMyAdmin sekmesinden veritabanımıza bağlanıyoruz ve biraz önce yeni oluşturduğumuz veritabanımızı sol sekmeden üzerine bir kez tıklayarak seçiyoruz. Daha sonra sağ üstteki sekmelerden Import ( Türkçesi İçe Aktardır) sekmesine tıklıyoruz ve dosya seç bölümünden bilgisayarımıza indirdiğimiz .sql formatındaki veritabanımızı seçiyoruz ve Go (Git) butonuna basıyoruz. Buda veritabanı büyüklüğüne göre biraz zamana alabilir. İşlem tamamdır. Eski hostumuzdaki yüklü olan veritabanımızı artık yeni hostumuza taşıdık.

Geldik sitemizin dosyalarını yeni hostumuzun Ftp’sine atmaya… Önceki bağlanıp dosyalarımızı nasıl indirdiysek, şimdide site dosyalarını yeni host’a yükleyelim. Hatırlarsanız wp.config.php üzerinde değişiklikleri yapmıştık yani site yükleme işlemi biter bitmez yeni web siteniz neredeyse hazır demektir.

Son olarak Domain Dns Serverlarınızı yeni hostunuza taşıma işlemi kaldı, bu işlemi burada detaylı olarak anlatamıyorum çünkü her host firmasının farklı cPanel’leri var dolayısı ile size buradan bir yönlendirme veremem. Fakat bu işlemide gerçekleştirmek çok kolay, domaini aldığınız yerden giriş yaparak dns serverlarınızı yeni hostunuzun belirlediği dns’leri girerek son adımı tamamlamış olursunuz. Fakat bilmelisiniz ki Domain Dns Serverları değişme işleminin tam anlamıyla tamamlanması 24-48 saat alabilir.

Domain değiştirecekler için ise yapılacakalrı aşağıda sıraladım.

Yeni domainizi tescil ettiniz ve ns server ayarlarınıda  yaptınız. Tabi artık yeni alan adınız içinde bir ftp hesabınız var.

Tüm bunlar tamamsa şimdi başlayalım.

  • Yeni domainizin CPanel ‘ine girerek bir veritabanı ve bu veritabanına ait bir kullanıcı oluşturuyorsunuz. (PhpMyAdmin)
  • Şimdi eski alan adımızın CPanel ‘e giriş yaparak PhpMyAdmin üzerinden veritabanımızı dışa aktar / export diyoruz.
  • Dışa aktardığımız veritabanımızı yeni alan adımızın PhpMyAdmini üzerinde bu kez içe aktar /import diyerek yüklüyoruz.
  • Şimdi herşey tamam gibi görünüyor. Yeni domainimizin ftp sine eskisinden yedeklerimizi aynen attık, veri tabanınıda kurduk.
  • Ancak birşeyi atlmayın. Yeni alan adınızda wp-config.php dosyasındaki bilgileri düzeltmelisiniz. Çünkü faklı bir veri tabanı ve kullanıcı ismi belirlemiş olabilirsiniz.
  • Yinede işlemler bununla bitmiyor. Şimdi eski domainimiz üzerinden veri tabanımızı aldığımız için yeni PhpMyAdmin üzerinde birkaç sorgu çalıştırmalıyız

Yeni CPanel‘de PhpMyAdmin‘e giriş yapıyoruz. Burada SQL‘e tıklayarak sırayla aşağıdaki sorguları çalıştırıyoruz.

Önce wp_options tablosundaki eski urlleri yeni url ile değiştiriyoruz.

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’) WHERE option_name = ‘home’ OR option_name = ‘siteurl’;

Şimdi siteye giriş yapabiliriz yeni alan adı üzerinden ancak konulara giriş yapamayız. Konulara giriş yapabilmek içinaşağıdaki sorguyu çalıştırıyoruz.

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, ‘http://www.eskisite.com’,’http://www.yenisite.com’);

Son olarak resimlerde de sorun çıkmaması ve sağlıklı olarak görünmesi için aşağıdaki sorguyu çalıştırıyoruz.

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’);

Şimdi sorunsuz bir şekilde yeni alan adımız üzerinden blog sayfamızı gezebiliriz. Ancak iş bununla bitmiyor.
Baştada dediğim gibi hala google üzerindeki indeksleriniz eski alan adınıza ait. Eğer 301 Yönlendirmesi yapmazsak bu linklere tıklayanlar eski domain üzerinden görmeye çalışacaktır.

Eski FTP nizde public_html altında .htaccess dosyanızı not defteri ile açarak aşağıdaki kodu en altına eklemelisiniz.

<em>Options +FollowSymLinks</em><em>RewriteEngine on</em><em>RewriteRule (.*) http://yenidomain.com/$1 [R=301,L]</em><em># END WordPress

 

Bu işlemide yaptıktan sonra son olarak Google Web Yöneticisi Araçlarına yeni alan adınızla sitenizi eklemeli ve doğrulamalısınız. Sonrasında ise eski alan adınıza girerek Adres Değişikliği kısmında gerekli yerleri doldurmalısınız.

 

hosttasima

Bu işlemde sırasıyla uyguladıysanız sorunsuz olarak domain değiştirmişsiniz demektir. Hayırlı olsun.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Battlefield 1 Sistem Gereksinimleri

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Ünlü oyun serisi olan Battlefield’ın yeni oyunu Battlefield 1 Beta sürecinden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir