Home / Wordpress / WordPress yazılarına video ekleme

WordPress yazılarına video ekleme

Video görüntüleri blog siteleri için fotoğraf kadar önem kazanmaya başladı. Youtube, Vimeo veya diğer video sitelerine eklediğiniz görüntüleri blog sayfalarınıza eklemek zor değil. WordPress yazılarına video ekleme yapabilmek için burada iki basit yöntemden bahsedeceğim. Birinci yöntemde manuel olarak ikincisinde ise bir eklenti yardımı ile nasıl video eklenir basitçe anlatacağım.

Manuel video yükleme

} Bunun için öncelikle youtube kanalından nasıl kod alınır örneğini göstermek istiyorum. Eklemek istediğiniz videoyu youtube kanalına giderek tarayıcınızda açın. Açtıktan sonra videonun altında aşağıda yeşil oklarla gösterildiği gibi önce paylaş sonra da ekle kısmını tıklayarak videonun sitenize eklenecek koduna ulaşıyorsunuz. Kodun hemen altında kırmızı ok ile işaret edilmiş açılır menüden video boyutunu istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.eklenti-ile-video-youtubeKodu kopyaladıktan sonra yazıya eklemek için yazının menü kısmından öncelikle Metin kısmına tıklıyoruz ve video için kopyaladığımız kodu yazının içerisinde dilediğimiz kısma yapıştırıyoruz. Yazının diğer kısımlarını da tamamladıktan sonra kaydettiğinizde videonuz hazır. Bu şekilde nasıl göründüğünü aşağıdaki örnekten analayabilirsiniz.

Manuel Video Ekleme Örneği

Eklenti ile video ekleme

Bunun için kullanacağımız eklenti sadece video değil daha birçok özelliği barındırmaktadır. Eklenti adı Shortcode Ultimate. Eklentiyi kurduktan sonra yazı yazma menüsüne Insert Shortcode adında bir buton eklenecektir.eklenti-ile-video-butonuBurayı tıkladığınızda açılacak olan popup penceresinde media sekmesini tıklayın. Tıkladığınızda birkaç diğer özellikle beraber kırmızı çerçeve içine aldığım ve video eklemenize yarayacak kısımları görebilirsiniz.eklenti-ile-videoMesela youtube videosu eklemek için tıkladığınızda yapmanız gereken sadece gerekli kısma videonun adresini eklemek. Dilerseniz alt kısımlardan boyutla ilgili alanları da ayarlayabilirsiniz.eklenti-ile-video-link-girŞimdi bir de bu şekilde eklenmiş bir video örneğini aşağıya koyacağım. Bu defa değişiklik olsun ve vimeo sitesinden bir video paylaşayım.

Ultimate Shortcode ile Video Örneği

İşte bu kadar! Yazıya başlarken de söylediğim gibi video eklemenin yüzlerce yöntemi olabilir ancak burada sizlere en kolay ve kısa bir şekilde nasıl eklenir onu anlatmaya çalıştım. Umarım dediğim gibi olmuştur. Daha fazla bilgi için yorum kısmını kullanabilirsiniz.Ayrıca eğer beğendiyseniz yazıyı paylaşmaktan çekinmeyin, paylaşın ki herkes okusun, iyi bloglamalar…

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

WordPress Yüklenilmesi Gereken 7 Eklenti

Şu ana kadar Dünyadaki tüm sitelerin %40’ı wordpress ile oluşturulmakta. Durum böyle olunca wordpress gün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir