Home / Wordpress / WordPress yedekleme

WordPress yedekleme

Geçtiğimiz hafta bir güvenlik eklentisi ile yaptığım değişiklikler siteyi kullanılmaz hale getirdi. Öyle ki siteye giriş dahi yapamadım ve eklentiyi ftp üzerinden kaldırsam da çözüm bulamadım.

Başıma gelmeyecek iş değil, bildiğimden sitenin yedeğini almıştım. Kolayca durumu kurtardım. Son dönemde yedek almaya önem vermenin çokça meyvesini yiyorum. Size de bu konuya dikkat etmenizi öneririm.

Durum şu: para ve zamanımızı harcayarak yarattığımız blogları her an kaybedebiliriz. Sunucular çökebilir, açıklar nedeniyle WordPress hacklenebilir, eklentiler sitenizi kilitleyebilir. Eğer bunlar olduğunda üzülecekseniz, en baştan önlemini almak sonradan kafanızı taşlara vurmaktan iyidir.

WordPress’i yedeklemek ve yedeği geri yüklemek çok kolay ve birkaç şekilde yapılabiliyor. Bende üç farklı yöntemi içeren rehberler hazırladım. Herhangi biri muhakkak işinizi görecektir.

Eklentiler yardımı ile WordPress nasıl yedeklenir?

WordPresss’in en sevdiğim avantajı, harika ücretsiz eklentilere sahip olması. Binlerce eklentiyi içeren WordPress kütüphanesinde istediğiniz hemen her işi yapabilmek için birkaç araç bulmak mümkün.

All-in-One WP Migration ve UpdraftPlus gerçekten işe yarayan 2 yedek alma uygulaması. Bu eklentiler ile WordPress yedeğini almak ve geri yüklemek neredeyse tek adımlık iş;

000031-02-01

01/06

All-in-One WP Migration eklentisini yükledikten sonra Site Migration menüsünden Export butonuna tıklıyoruz.

Burada bazı gelişmiş seçenekleri değiştirmek mümkün. Örneğin medya kütüphanesini yedekleme dışı tutabilirsiniz. Bunun neden önemli olduğunu yazının devamında anlatacağım. Normalde bir değişiklik yapmamıza gerek yok.

Find&Replace bölümü varsa veritabanında bulup değiştirmek istediğiniz kelimeler için bir opsiyon.

000031-02-02

02/06

Export butonuna bastıktan sonra karşımıza bekleme ekranı çıkıyor. Bu ekran bir süre sonra kayboluyor ve oluşturulan yedek dosyası indirilmeye başlanıyor.

Dosyanın indirilmeye başlanması biraz uzun sürebilir. Aceleci olmamak ve sayfayı kapatmamak gerekiyor.

000031-02-03

03/06

İndirme işlemi tamamlandığında inen dosyayı test etmeniz önemli. Bildiğiniz gibi dosyanın oluşturulma yada indirilme sürecinde bir hata meydana gelmiş olabilir.

Sıkıştırma yazılımınızın (Bandizip, 7zip, Winzip, Winrar,… ) test et özelliği ile dosyayı bütünlük kontrolünden geçirmeniz sonradan sıkıntı yaşamamak için kritik bir durum.

000031-02-04

04/06

Eğer sitenizde bir sorun oluşursa, geri yüklemeyi Import bölümünden yapıyoruz. İndirdiğimiz yedek dosyasını bu sayfadan yüklüyoruz.

(Eğer WordPress yönetim paneline hiç giremiyorsanız, Sunucunuzun yönetim panelinden WordPress’i komple kaldırıp tekrar kurmalısınız. Ardından eklentiyi yükleyip, eski yedeğinizi kullanabilirsiniz.)

000031-02-05

05/06

Yükleme tamamlandığında, tek yapmamız gereken permalink ayarlarını güncellemek. Bunun için ekrandaki “Permalinks Settings” linkine tıklıyoruz.

000031-02-06

06/06

İstediğimiz permalink yapısını seçip 2 kez “save changes” butonuna tıklıyoruz. İşlem tamam.

All-in-One WP Migration, sunucu/domain değişikliklerinde de çalışan bir eklenti. Eğer domain adınız değiştiyse, yeni sunucunuza WordPress kurup, eklentiyi yükleyebilir ve yedeğinizi upload ederek eski sitenizi yeni isim altında yayınlayabilirsiniz. Hiçbir sorun olmayacaktır.

000031-03-01

01/13

UpdraftPlus eklentisini yükledikten sonra, “Ayarlar->UpdraftPlus yedekleri” menüsünü açıyoruz ve yedek almak için “Şimdi Yedekle” butonuna tıklıyoruz.

000031-03-02

02/13

UpdraftPlus, yedekleme öncesi size birkaç opsiyon sunuyor. Genellikle bunları değiştirmenize gerek yoktur. “Şimdi Yedekle” butonuna tıklayabilirsiniz.

000031-03-03

03/13

Birkaç saniye içinde yedekleme işlemi başlatılıyor. Bu işlem web sitenizin büyüklüğüne göre biraz vakit alacaktır.

(Burada büyüklükten kastım sitenin megabyte cinsinden kapladığı toplam alan. Post sayısı vb değil. Özellikle medya kütüphanenizde çok fazla büyük boyutlu imajlar varsa, süre uzayacaktır.)

000031-03-04

04/13

Yedekleme işlemi tamamlandığında ekran normale dönüyor.

000031-03-05

05/13

Alınan yedeği görmek için “Mevcut Yedekler” kısmına tıklıyoruz. Burada oluşturulan yedekleri indirebilir (1), log kayıdını okuyabilir (2), yedeği geri yükleyebiliriz (3).

Daha önceden oluşturduğunuz ve bilgisayarınıza indirdiğiniz yedeği (4) “Yedek dosyasından yükle” linki ile sunucuya geri yükleyebilirsiniz.

Sistemi geri yüklemek için “Geri yükle” butonuna tıklıyoruz.

000031-03-06

06/13

Geri yüklenmesini istediğimiz şeyler ne? Ekrandan seçiyoruz. Burada genellikle hepsini seçeriz. Böylece sistem tam olarak yedeği aldığımız zamana döndürülür.

“Geri yükle” butonuna tıklayalım.

000031-03-07

07/13

Tekrar “Geri yükle” butonuna tıklayalım.

000031-03-08

08/13

Geri yükleme işlemi başlatılıyor. Bu ekranda bekliyoruz. Eklenti işini bitirdiğinde bizi otomatik olarak yeni sayfaya yönlendiriyor.

000031-03-09

09/13

Geri yükleme tamamlandığında karşımıza gelen ekran bu şekilde oluyor. Artık sistem tam olarak yedeği aldığımız tarihteki haline döndü.

(Bunun anlamı şu: Yedeği aldığınız tarihten sonra yaptığınız tüm değişiklikler gitti. Eğer yedeği aldığınız tarihten sonra yeni bir yazı yayınladıysanız, -olması gerektiği gibi- onlar da silinecek!)

000031-03-10

10/13

Eğer her şey sorunsuz olduysa, eklentinin ana sayfasında “Eski Dizinleri Sil” butonuna tıklıyoruz.

Bu dizinler, geri alma işleminden önceki sisteme ait dosyalar. Herhangi bir aksiliğe karşı silinmeden saklanıyorlar. Eğer herşey tamamsa, disk alanı için bu dosyaları silebiliriz.

000031-03-11

11/13

Dizinler kaldırılıyor.

000031-03-12

12/13

UpdraftPlus, gerçekten çok yetenekli bir yedekleme eklentisi. Ayarlar menüsünde birçok ayar yapmanız mümkün.

Yedekleme işlemlerini otomatik hale sokabilirsiniz. Yedekleme esnasında hariç tutulacak WordPress bölümlerini seçebilirsiniz. (Bunun faydasını yazının sonunda anlatacağım)

000031-03-13

13/13

Yedek alındığında email ile bilgilendirme, bulut sunucularına yedekleme gibi işlemler mümkün.

UpdraftPlus’ı beğendiyseniz, yardımcı eklentileri ile özelliklerini arttırabilirsiniz. Mesela domain adınızı değiştirdiğinizde yedeği halen kullanabilmeniz için “Migrator” eklentisi, birden fazla konuma aynı anda yedekleme yapabilmeniz için “Multiple storage destinations” eklentisi bunlara iki örnek. (Eklentiler ücretlidir.)

All-in-One WP Migration vs UpdraftPlus vs Duplicator vs BackWPup Free vs WP Backitup ve Diğerleri

WordPress’te dahili bir dışa aktarma özelliği bulunuyor. Bu özelliğe araçlar menüsünden erişmeniz mümkün. Export özelliği ile dilerseniz tüm içeriğinizi yedekleyebilirsiniz. Ardından import ile tekrar geri yükleyebilirsiniz.

000031-01-05

Bu özelliğe yazıda değinmedim. Sebep şu: özellik sadece yarattığınız metinleri kapsıyor ve eklentileriniz, temalarınız, fotoğraflarınız dışarıya aktarılmıyor. Bu nedenle WordPress’in bu dahili özelliği yedekleme anlamında pek işimizi görmüyor.

WordPress’i bir başka sunucu ve domain’e taşımak

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

WordPress Yüklenilmesi Gereken 7 Eklenti

Şu ana kadar Dünyadaki tüm sitelerin %40’ı wordpress ile oluşturulmakta. Durum böyle olunca wordpress gün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir