Home / Oyunlar / World of Tanks Yeni Başlayanlar için Detaylı Rehber

World of Tanks Yeni Başlayanlar için Detaylı Rehber

Savaş Türleri

 

Standart Savaş: 15 vs 15 iki takım halinde sizi rastgele bir savaşa başlatır. Oyun sonu Deneyim ve Kredi kazanılır. Tabi bu kredi ve deneyim, savaşı kazanıp kaybetmeye göre değişir. Savaş sonunda tankınız imha oldu ise veya hasar aldıysa tamir ücretini karşılamanız gerekir.

Müfreze: Sizle beraber en fazla 3 kişi olarak arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir oyun türüdür.  Bu oyun türünde de 15 vs 15 şeklinde arkadaşlarınız ile birlikte rastgele savaşın içine giriyorsunuz.

Ekip Savaşı: Müfreze gibi arkadaşlarınızla birlikte katılabileceğiniz,  7 vs 7 şeklinde bir oyun türüdür. Harita ve rakip takım rastgele oyun server’i tarafından seçilir.

Eğitim Savaşı: Bu tarz savaşlarda sadece kendinizi ve eğer var ise klanınızı eğitmek için oynarsınız. Bu modda harita seçebilirsiniz, istediğiniz tier tankı alabilirsiniz. Takım arkadaşlarınızı ve rakiplerinizi siz belirlersiniz. Savaş sonunda kredi ve deneyim gelmez ve tamir ücreti de ödemezsiniz.

Tank Alayları: Bölük savaşı desek daha doğru olur. Klanların çarpışmasını sağlayan oyun türüdür. Tabi herhangi bir klanda değilseniz ve farklı klan üyeleri ile de oynayabileceğiniz tier kuralları bulunan bir oyun türüdür.

murettebat

Araç Rütbeleri

 

Elite Araçlar: Kullandığınız aracın bölümünde geliştirilecek bir şey kalmadığı zaman aracınız Elite Kapsamına girer. Elite araçların Deneyimleri Altın karşılığı diğer tanklarınıza aktarabilir ve kullanabilirsiniz.

Premium Araçlar: Altın ile alınırlar, kredi ile alınan tanklara göre çok daha fazla deneyim ve kredi kazanırlar.

Savaştıkça Kazanabileceğiniz Bazı Rütbe ve Başarımlar;

 

Savaş Kahramanları

Savaşçı

Savaş meydanındaki herhangi bir oyuncudan daha fazla düşman aracı imha edin (en az 6). İki ya da daha fazla oyuncu eşit sayıda aracı imha etmişse, başarım Premium hesap kullanıcılarına verilen ek DP de dahil olmak üzere, savaşta daha fazla DP kazanan oyuncuya verilir. Eğer DP miktarı hala eşitse, başarım her iki tarafa da verilmez. Bu başarım Sadece Rastgele Savaşlarda elde edilebilir.

Savunmacı

Düşmanın dost bir üsteki ele geçirme puanını 70 ya da daha fazla puan azaltın. İki ya da daha fazla oyuncu eşit sayıda ele geçirme puanı azaltmışsa, başarım Premium hesap kullanıcılarına verilen ek DP de dahil olmak üzere, savaşta daha fazla DP kazanan oyuncuya verilir. Eğer DP miktarı hala eşitse (başarım her iki tarafa da verilmez). Bu başarım Sadece Rastgele Savaşlarda elde edilebilir.

İstilacı

Düşman üssünden 80’den az olmamak üzere maksimum puanı kazanın. Başarım, üssü ele geçirmede başarılı olmak şartı ile verilir ve sadece üssü ele geçirirken kazanılan puanları kapsar. Bu başarım Sadece Rastgele Savaşlarda elde edilebilir.

Çelik Duvar

En azı 1.000 HP olmak üzere, savaş meydanında bulunan diğer tüm oyunculardan daha fazla potansiyel hasar alın ve hayatta kalın. En az 11 defa vurulmanız gerekir. İki ya da daha fazla oyuncu eşit sayıda potansiyel hasar almşsa, başarım en çok vurulan oyuncuya verilir. İki ya da daha fazla oyuncu eşit miktarda potansiyel hasara ve vurulma sayısına sahipse, başarım Premium hesap kullanıcılarına verilen ek DP de dahil olmak üzere, daha fazla DP kazanan oyuncuya verilir. Eğer DP miktarı hâlâ eşitse, başarım her iki tarafa da verilmez. Bu başarım Sadece Rastgele Savaşlarda elde edilebilir.

Müttefik

Daha sonra başka bir oyuncu tarafından yok edilen (ya da kendiliğinden imha olan) düşman araçlarına (en az 6) savaş meydanındaki diğer oyuncuların verdiğinden daha fazla hasar verin. Paletlere ve/veya parçalara hasar veren fakat can puanı kaybına yol açamayan atışlar sayılır. Seken ve nüfuz etmeyen atışlar hesaba katılmaz. İki ya da daha fazla oyuncu eşit sayıda hasar veren vuruş yapmışsa, başarım Premium hesap kullanıcılarına verilen ek DP de dahil olmak üzere, savaşta daha fazla DP kazanan oyuncuya verilir. Eğer DP miktarı hala eşitse, başarım her iki tarafa da verilmez. Bu başarım Sadece Rastgele Savaşlarda elde edilebilir.

Keşif Kolu

Takımınızdaki herhangi bir oyuncudan daha fazla düşman tankı ve kundağı motorlu silah (en az 9) tespit edin. Başarım sadece kazanan takımda yer olan oyuncuya verilir.

Devriye Görevi

En az 6 düşman aracını tespit ederek takımınızın hasar vermesine yardımcı olun. Yok edildikleri anda, düşman araçlarını tespit eden tek kişi siz olmalısınız. İki veya daha fazla oyuncu eşit sayıda aracı tespit ederek hasar verilmesine yardımcı olmuşsa veya iki oyuncu aynı aracı tespit etmişse, başarım savaşta daha fazla DP kazanan oyuncuya ait olur. Bu başarım Sadece Rastgele Savaşlarda elde edilebilir.

Yüksek Kalibre

Savaş süresince en fazla hasarı veren oyuncuya verilir. Verilen hasar, düşman ekibin tanklarının toplam Can değerinin %20’sinden ve 1.000 puandan az olmamalıdır. Bu ödülü alabilmek için, müttefikler hiçbir doğrudan atışla vurulmamalıdırlar. İki ya da daha fazla oyuncu eşit miktarda hasar vermişse, başarım, Premium Hesap kullanıcılarına verilen ek DP de dahil olmak üzere, savaşta daha fazla DP kazanan oyuncuya verilir. Eğer DP miktarları da eşitse, başarım taraflardan hiçbirine verilmez. Bu başarım Sadece Rastgele Savaşlarda elde edilebilir.

Tank Keskin Nişancısı

Savaş süresince en az 300 metreden ve en az 8 isabetli atışla en fazla hasarı veren oyuncuya verilir. Toplam isabetin en az %80’i, hasar vermeli veya kritik isabet olmalıdır. Toplam isabet oranı en az %85 olmalıdır. Verilen hasar, oyuncunun tankının Can değerinden fazla ve en az 1.000 olmalıdır.  Bu ödülü alabilmek için, müttefikler hiçbir doğrudan atışla vurulmamalıdırlar. İki ya da daha fazla oyuncu, eşit miktarda hasar vermişse, başarım Premium hesap kullanıcılarına verilen ek DP de dahil olmak üzere, savaşta daha fazla DP kazanan oyuncuya verilir. Eğer DP miktarları da eşitse, başarım taraflardan hiçbirine verilmez. Bu başarım Sadece Rastgele Savaşlarda elde edilebilir.

Kuzuların Arasındaki Kurt

Toplam 100 savaşta verilen hasar bakımından en iyi oyuncuya verilir. Bu toplam, zamanla birikir. Sadece Takım Savaşları’nda mevcuttur.

Savaş Dehası

Toplam 100 zaferle sona eren savaşta kazanılan tecrübe bakımından en iyi oyuncuya verilir. Bu toplam, zamanla birikir. Sadece Takım Savaşları’nda mevcuttur.

 

Tank Türleri

 

Light Tanklar; Adı üzerinde hafif tanklardır. Bir tankdan beklenmeyen hıza çıkabilir, çok hızlı ateş edebilirler. Toplarının ve Zırhının güçsüz oluşu onları tam bir hız makinesi haline getirmiştir.

Medium Tanklar; Yani orta tanklar. Yüksek ateş gücüne sahip, Hafif tanklar kadar olmasada sürat yapabilen, manevra kabiliyeti gelişmiş, zırhları orta derecede olan tank türleridir.

Heavy Tanklar; Ağır Tanklar oyunun efendileridir. Koydun mu oturtan cinsten top güçleri , kolay kolay hasar almayan muhteşem zırhları ve kaplumbağa kadar yavaş motorları ile oyunun ağır abileridir.

Tankların Korkulu Rüyaları;

Tank Avcısı; Amacı içinde kullanıldığında tam bir ölüm makinesi olan bu tank türlerinin tek eksiği bir çoğunun taretlerinin dönmemesidir. Muhteşem bir top gücü ve hıza sahip olan türleri mevcuttur.
SPG: Evet bazılarına göre oyunun belaları , Bazılarına göre sinir bozucu varlıklardır. Hız yapamazlar, taretleri dönmez, zırhları ön taraf hariç yok denecek kadar azdır. Fakat muhteşem zırhı olan bir tanka tek atabilirler. Bu tür tankları oynuyorsanız tek yapmanız gereken haritada başladığınız yerden pek uzaklaşmadan önünüzde bir tümsek gibi şeyler olmadan bir yer bulmanız ve oyuna başlamanız yapıcagınız en mantıklı şey olur. Bu tanklar öteki tanklar gibi nişan alarak oynamaz , helikopterden bakar gibi kuş bakışı bir görünüm ile oynarlar. Ve çok iyi kredi kasarlar.

 

World of Tanks‘da 6 adet ülkeye ait tanklar mevcuttur. Bu ülkeler;

 • Amerikan tankları
 • Sovyet tankları
 • Alman tankları
 • Fransız tankları
 • İngiliz Tankları
 • Çin Tankları

 

defendertank

 

 

Mürettebat (Crew)

 

Mürettebat yani tankınızı kullanan elemanların tümü. Oyunda Mürettebat deneyimi çok şeyi değiştirir. Her Mürettebat %100 ana beceri seviyesine ulaştığında, aşağıdaki 25 farklı beceri üzerinde eğitebilirsiniz. Eklediğiniz beceri %100 olmadan diğer beceriyi Mürettebat’a öğretemezsiniz. Mürettebatlarınızı eğitebileceğiniz için tüm beceriler aşağıda ki tabloda verilmiştir.

Mürettebatlarda ortak kullanılan beceri tablosu;

Temel Beceriler ve Yeteneklerrepair

Tamir

Bu beceri hasarlı modüllerin tamirini hızlandırır.

Tavsiye edilen araçlar: Manevra halinde tutulmak istenen Ağır, Orta, Hafif Tanklar ve Tanksavarlarcamo

Kamuflaj

Bu beceri aracın görünürlüğünü azaltır.

Tavsiye edilen araçlar: Tüm tanklarfire

Yangın Söndürme

Bu beceri yangın söndürme kabiliyetini artırır.

Tavsiye edilen araçlar: Alman ve Sovyet Ağır Tankları ile Orta TanklarBrothers-in-arms

Silah Arkadaşlığı

Bu yetenek tüm mürettebatın temel özelliklerini, becerilerini ve yeteneklerini artırır. Yetenek tüm mürettebatta %100’e ulaştıktan sonra etkin hale gelir. Yetenek, Geliştirilmiş Havalandırma, Ekstra Savaş Kumanyası, Çikolata, Kola Kutusu ve Sert Kahve ile birleştirildiğinde daha etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: 3 ya da daha az mürettebat elemanı bulunan araçlar ve 3’ten fazla becerisi olan mürettebat elemanları

Bireysel Beceriler ve Yetenekler

Sadece özel mürettebat üyeleri için geçerli olan Yetenekler ve Becerilerdir.

KomutanJack-of-all-trades

Her Derde Deva Becerisi

Bu beceri Komutana her özelliği iyi bilme ve yorulan mürettebat üyelerinin yerine geçme olanaklarını tanır.

Tavsiye edilen araçlar: Orta ve Ağır Tanklar ile Yüksek Ön Zırhlı TanksavarlarTutor

Öğretmen Becerisi

Bu beceri Komutan dışındaki tüm mürettebat üyelerinin ekstra tecrübe kazanmasını sağlar. Tecrübe miktarı sahip olunan beceri seviyesine göre artar.

Tavsiye edilen araçlar: Tüm araçlarEagle Eye

Keşif Becerisi

Bu beceri maksimum görüş mesafesini artırır. Bu beceri, gözlem araçları hasar aldığında ya da Durumsal Farkındalık, Kaplı Optikler ve Teleskopik Dürbün ile birleştirildiği zaman daha etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Hafif Tanklar, Tank Avcıları ve uzun mesafe nişan alma özelliğine sahip tüm tanklar.Premonition

Altıncı His Yeteneği

Bu yetenek Komutan’a, aracın düşman tarafından fark edilip fark edilmediğini anlama olanağını tanır. Altıncı His, yetenek seviyesi ancak % 100’e ulaştıktan sonra etkinleşir.

Tavsiye edilen araçlar: Tank Avcıları, Hafif Tanklar ve KMT’lerExpert

Kartal Gözü Yeteneği

Bu yetenek Komutan’a hedefteki araçların ciddi derecede hasar verilen modüllerini tanımlama olanağı verir. Keskin Göz, yetenek seviyesi ancak % 100’e ulaştıktan sonra etkinleşir.

Tavsiye edilen araçlar: Tank Avcıları ve Ağır TanklarSürücüAce

Acil Fren Becerisi

Bu beceri aracın dönüş hızını artırır. Acil Fren; Ek Palet Tırnakları, Lend-lease Yağ, Kaliteli Yağ, Çıkartılmış Hız Regülatörü, 100 oktan Benzin ve 105 oktan Benzin ile birleştirildiğinde daha etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Hafif ve Orta Tanklar, Tank Avcıları ve düşük hızlı Ağır TanklarOff Road Master

Arazi Sürücüsü Becerisi

Bu beceri yumuşak ve kısmen yumuşak arazilerde sürüş sırasında toprak direncini azaltır. Etki, beceri seviyesi doğrultusunda artar. Daha düşük toprak direnci, araç manevra kabiliyetini ve hızını artırır. Bu beceri Ek Palet Tırnaklarıyla birleştirildiğinde daha etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Hafif ve Orta TanklarCruise Master

Konforlu Yolculuk Becerisi

Bu beceri hareket halinde ateş ederken isabet oranını artırır. Konforlu Yolculuk, araç sabitken veya yerinde dönerken aktif değildir. Bu yetenek, Düşey Dengeleyici parçası ile birleştirildiğinde daha da etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Hafif, Orta, hızlı Ağır Tanklar ve Taretli Tank AvcılarıRamming Master

Kontrollü Çarpışma Becerisi

Bu beceri, aracınıza çarpma ile verilen hasarı azaltır ve düşmanda oluşan çarpışma hasarını ise artırır. Etkisi, beceri seviyesi doğrultusunda artar. Kontrollü çarpışma, sadece araç hareket halindeyken etkilidir. İki müttefik araç çarpıştığında bir etkisi yoktur.

Tavsiye edilen araçlar: Ağır Tanklar ve Yüksek Ön Zırha Sahip Orta TanklarNeatnik

Önleyici Bakım Yeteneği

Yetenek, motor bölümündeki yağ ya da gaz sızıntılarını önleyerek motor yangını riskini azaltır. Yetenek, sadece %100’e ulaştığında etkinleşir.

Tavsiye edilen araçlar: Alman ve Sovyet Ağır Tankları ile Orta TanklarTopçuMaster Gunsmith

Silahtar Becerisi

Bu beceri, hasarlı silahın isabet oranını artırır. Etkisi, beceri seviyesi doğrultusunda artar. İki Topçu da bu beceriye sahipse, sadece daha yüksek seviyede olan etkilidir. Silahtar, Düşey Dengeleyici ile birleştirildiği zaman daha da etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Ağır Tanklar ve Yüksek Ön Zırh Değerli Tank AvcılarıSharp-shooter

Tam İsabet Yeteneği

Bu yetenek, düşman araç modüllerine ve mürettebatına ciddi hasar verme ihtimalini yükseltir. Yetenek, %100’e ulaştığında etkinleşir ve sadece AP ve APCR mermileriyle birlikte etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Tank Avcıları ile Ağır ve Orta TanklarSteady Hands

Anlık Atış Becerisi

Bu beceri, taret dönüşü sırasında isabet oranını artırır. Etkisi, beceri seviyesi doğrultusunda artar. İki Topçu da bu beceriye sahipse, sadece daha yüksek seviyede olan etkilidir. Anlık Atış, Düşey Dengeleyici ile birleştirildiği zaman daha da etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Tüm tanklarNemesis

Belirlenmiş Hedef Yeteneği

Bu yetenek, hedeflenen düşman araçlarını iki saniye daha fazla görünür tutar. Belirlenmiş Hedef, yetenek seviyesi %100’e ulaştığında etkinleşir. İki Topçu da bu yeteneğe sahipse, yeteneğin etkisi artmaz.

Tavsiye edilen araçlar: Tank Avcıları ve Hafif TanklarYükleyiciStickler

Güvenli Depolama Yeteneği

Bu yetenek, mühimmat deposunun dayanıklılığını artırır (mermiler birbirleriyle temas etmez). Güvenli Depolama, yetenek seviyesi %100’e ulaştığında etkinleşir. İki Yükleyici de bu yeteneğe sahipse, yeteneğin etkisi artmaz. Bu yetenek, Islak Cephane parçası ile birleştirildiğinde daha da etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Sovyet Orta Tankları ve Ağır Tankları, Type 59Hunch

İçgüdü Yeteneği

Bu yetenek, top yüklü iken veya yükleme sırasında mermi türleri arasında hemen geçiş yapabilme imkanı verir. İçgüdü, yetenek seviyesi %100’e ulaştığında etkinleşir. Yetenek tekrar kullanılmadan önce, silah tamamen doldurulmalıdır. İki Yükleyici de bu yeteneğe sahipse yeteneğin etkisi artmaz.

Tavsiye edilen araçlar: Mühimmat türleri arasında sıklıkla geçiş yapan oyuncularDo-or-Die

Adrenalin Hücumu Yeteneği

Bu yetenek, aracın hayat puanı %10’dan daha az olduğunda, silah dolumunu hızlandırır. Adrenalin Hücumu, yetenek seviyesi %100’e ulaştığında etkinleşir. İki Yükleyici de bu yeteneğe sahipse, yeteneğin etkisi artmaz. Adrenalin Hücumu, Top Sürgüsü parçası ile birleştirildiğinde daha da etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Ağır Tanklar, Tank Avcıları ve KMT’lerTelsiz OperatörüBoffin

Sinyal Güçlendirme Becerisi

Bu beceri, sinyal mesafesini artırır. Etkisi, beceri seviyesi doğrultusunda artar. İki Telsiz Operatörü de bu beceriye sahipse, sadece daha yüksek seviyede olan etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: KMTler ve Hafif TanklarSonar

Durumsal Farkındalık Becerisi

Bu beceri görüş mesafesini artırır. Etkisi, beceri seviyesi doğrultusunda artar. İki Telsiz Operatörü de bu beceriye sahipse, sadece daha yüksek seviyede olan etkilidir. Durumsal Farkındalık, Keşif becerici ile Kaplı Optikler ve Teleskopik Dürbün parçalarıyla birleştirildiğinde daha da etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: KMT’ler dışındaki tüm araçlarRetransmitter

Aktarma Becerisi

Bu beceri, aracın telsiz kapsama alanındaki bütün müttefiklerin sinyal mesafesini artırır. Etkisi, beceri seviyesi doğrultusunda artar. İki Telsiz Operatörü de bu beceriye sahipse, sadece daha yüksek seviyede olan etkilidir.

Tavsiye edilen araçlar: Hafif Tanklar ve KMT’lerLast Ditch Attempt

İntikam Çağrısı Yeteneği

Bu yetenek, aracı yok edildikten sonra hayatta kalan bir Telsiz Operatörüne düşmanların konumlarını iki saniye daha fazla bildirme olanağı sağlar. İntikam Çağrısı, yetenek seviyesi %100’e ulaştığında etkinleşir. İki Telsiz Operatörü de bu yeteneğe sahipse yeteneğin etkisi artmaz.

Tavsiye edilen araçlar: Hafif Tanklar

Teçhizatlar;

Oyunda kullanabileceğiniz birçok teçhizat bulunmaktadır. Bunlar tankınızın tier’ine ve ülkeye göre değişim göstermektedir. Bunlardan bazıları;

kamuflaj agi

Kamuflaj Ağı

Tank sabitken tespit edilme şansını düşürür.

 alet kutusu

Alet Kutusu

Tamir hızına +%25 ekler.telekopik durbun

Teleskopik Dürbün

Sabit bir tankın görüş menziline +%25 ekler.

Ancak 500.m’ye kadar etkilidir.hafifickaplama

Hafif İç Kaplama

Çarpma ve patlamalara karşı +%20 zırh
koruması.

Mürettebata yaralanmaya karşı +%20 koruma.islak muhimmat

Islak Mühimmat

Tank mühimmatı patlamaya karşı +%50 korur.siklon filtre

Siklon Filtre

Tank motoru hasarından +%50 Korur.tanki co2 ile doldur

Tankı CO2 ile Doldur

Tankın yakıt deposuna isabet sonucu patlamayı +%50 düşürür.gelistirilmis suspansiyon

Geliştirilmiş Süspansiyon

Tank süspansiyon yük limitini +%10 artırır. Alınan hasar nedeniyle süspansiyonun zarar görmesini +%50 engeller.orta kalibre tank surgusu

Orta Kalibre Top Sürgüsü

Tank Top yükleme süresini -%10 düşürür.gelsitirilmis havalandirma

Geliştirilmiş Havalandırma

Tank tüm mürettebatının yeteneklerinde +%5 artma.

fv183

 

 Oyun içi bazı terimler;

 

Tier: Tankınızın seviyesidir. Oyunda en az tier 1 en yüksek tier 10(x) bulunur.

SS (ScreenShot): Anlık ekran görüntüsüdür.Oyun esnasında print screen tuşuna basılarak o anki ekran görüntüsünün JPG formatında bilgisayara kaydedilmesiyle olur.

Dmg (Damage): Düşman tanklarına verilen hasar, zarar.

Buff: Tankın bazı özelliklerinin daha iyi duruma getirilmesi (mesela daha sık ateş etmesi, ön zırhının düzeltilmesi, canının artırılması vs.)

Nerf: Buff’ın tam tersi.

Med: Medium tank. Orta tank türkçesi ama tam karşılamıyor maalesef.

Td: Tank Destroyer. Tank Avcısı.

Hulldown: Gövde kısmı zayıf tareti sağlam olan tanklarda (T32, T34, JT gibi) çukura girip, gövdeyi saklama hareketidir.

Ammorack: Muhimmat deposudur. Ammo rack gitti/kırıldı demek 2x atış süresi, ammo yedim dersen blow up (havaya uçmak) olursun.

Modül: Teleskop, kamuflaj, hızlı doldurma, hızlı nişan alma gibi kredi ile alınan parçalar. Kamuflaj, tamir kutusu ve binoculer teleskop dısındakiler 10 altın ile sökülür.

Skill: Mürettebat yeteneğidir. Özelliği %100 olana kadar da etkisini göstermemesi. (tamir, kamuflaj gibi)

Perk: Mürettebat yeteneğidir. Özelliliği %100 olana kadar etkisini göstermemesidir. (ampül, silah kardeşliği gibi)

Ram: Ezmek, çarpmak demektir. Özellikle E-50 yada KV-5 gibi tanklarla hızlıca yapıldıgında çok can götürür hatta sürücüyü de öldürür.

Rush: Takımın toplu halde aniden rakipleri basması.

Sniper Mode: Shift’e basınca olan ekran (tanklarda, topçuda ki değil)

Crosshair: Nişangah.

Platoon: Platoon yani müfreze.

Efficiency: Oyundaki istatistiklerimizi içeren, nasıl oynadığımıza dair ipucu veren verimliliktir. Buradan herhangi bir nick’in (karakterin) efficiency değerine bakabilirsiniz.

Scout: Düşmanın tank dağılımını yani taktiğini gözlemlemektir. Scout tankları ile uygun modül ve skilleri seçerseniz, amacına çok kolay ve etkin şekilde hizmet edecektir.

Camper: Arkada bekleyip savaşamayan korkaklar. oyunda geride bekleyenler…

Top Tier: En yüksek seviyedeki tanklar maçtaki. örneğin maçtaki en yüksek tier 8 ise o tank top tier’dir.

Arty/SPG/KMT: Oyunun topçuları, acemi deyimiyle havadan atanlar ;)

wot

Verebileceğim Bazı Taktikler;

 

 • Ağaçları düşürmeyin! Eğer düşman sizi göremiyorsa sizin yerinizi tahmin edebilir. Devrilmiş ağaçlar için gizlilik bonusu alamazsınız. Yani sakın ağaçları devirmeyin.
 • Çevrenizi avantaj sağlamak için kullanın. “Saklanarak ateş et” veya “Ateş et ve saklan”. Kendinize bir siper bulun, bu bir bina, kaya ve imha edilmiş herhangi bir tank olabilir. Ateş edin ve merminizi yüklerken siper alın. Bu yöntem topunuzu yeniden doldururken hasar almanızı engelleyecektir.
 • Bir tepe veya yokuş gördüğünüzde “hull down” pozisyonuna geçin. Bunun anlamı bir tepedeyken sadece taretinizini düşmana göstermenizdir. İleri çıkıp ateş edin ve mermi doldururken yeniden hull down pozisyonuna geçin.Bu strateji Amerikan Tanklarında daha çok işe yarar çünkü onların taret zırhı diğer ülkelere göre daha iyidir ve daha uzun taretleri vardır. Bu size avantaj sağlar.
 • Kendinizi birden fazla düşmana göstermeyin. Siperdeyken biriyle karşı karşıya geldiğinizde kör noktaya geçinki diğer düşman tankı size ateş edemesin.
 • Tepeden aşağı doğru inerken düşmana gözükmeyin. çünkü aşağı doğru inerken taretinizi istediğiniz kadar yukarı kaldıramazsınız o yüzden düşmana ateş edemezsiniz ayrıca düşman tankı sizin en zayıf noktanız olan taret ve gövdenizin birleştiği yere ateş edebilir.
 • Yüksek bir tepeden aşağıya doğru ateş etmek riski olabilir çünkü bu sizin alt tabakanızı korunmasız bırakır fakat eğer düşmanın yumuşak üst kısmına ateş edersiniz büyük hasar verirsiniz.
 • Düşmanınıza yanlarından ve arkalarından yaklaşın. Tankların ön zırhları çok ağırdır, yan zırhları daha hafif ve arka zırhları en zayıf olan kısımlarıdır. Hızlı bir medium tank güçlü bir ağır tankı etrafında dolanarak saf dışı bırakabilir. Açık alanlarda çok işe yarayan bir taktiktir.

Umarım bu rehber size yardımcı olabilmiştir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Battlefield 1 Sistem Gereksinimleri

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Ünlü oyun serisi olan Battlefield’ın yeni oyunu Battlefield 1 Beta sürecinden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir