Home / Android / Yardımcı Bellek Birimleri

Yardımcı Bellek Birimleri

yardımcı bellek birimleriBu yazımızda bilgisayarlarımızda kullandığımız bellek birimlerinden ve yardımcı bellek birimlerinden bahsedeceğiz. Konunun detaylarında yardımcı bellek birimleri nelerdir ve yardımcı bellek birimlerinin görevleri nelerdir gibi sorulara dair açıklamalar da bulabileceksiniz.

İlk olarak bellek nedir sorusunu cevaplayalım. Bellek, bilgisayarda kullandığımız her türlü bilgilerin saklandığı fiziksel ortamlardır. Kalıcı bellek olabileceği gibi geçici bellek de olabilir. Bazı bellekler de tamamen fabrikada ayarlanmış olup içeriğindeki veriler değiştirilemez. Örnek olarak ROM belleği verebiliriz. Üretici tarafından buraya konulan verileri kullanıcı sadece okuyabilir, değiştiremez. Geçici belleğe örnek olarak ise RAM belleği verebiliriz. Buradaki bilgiler bilgisayar açıkken kullanıcı tarafından verilen konutlara göre tutulur ve bilgisayar kapandığında sıfırlanır. Harddiskleri de aslında bir nevi hem kalıcı hem de geçici bellek olarak tanımlandırabiliriz. İçerisindeki bilgiler biz silmedikçe ve bozulmadıkça silinmez orada kalır çünkü.

Belleklerle ilgili genel bilgilerin ardından yardımcı bellek birimleri ile ilgili detaylara gelelim. Yardımcı bellek birimleri olarak disket, cd, dvd, flash bellek ve taşınabilir harddiskleri sıralayabiliriz. Bu bellekler bilgisayardaki verilerin kullanılmasında ve yedeklenmesinde yardımcı olarak görev yaparlar. Daha büyük bellekler kullanan sunucularda ise kartuş ve teyp gibi yüksek kapasiteli yardımcı bellekler kullanılır.

Yardımcı bellek birimlerinin görevleri nelerdir biraz daha açarak cevaplandıralım. Disketler, artık günümüzde kullanılmamaktadır. Eski bir teknoloji olan bu belleklerde hafıza olarak 180 KB’dan başlayıp 1,44 MB’a kadar olmaktadır. Bu nedenle günümüzde kullanılmamaktadır. CD ler ise hem tek seferlik kullanılabilen hem de defalarca yazılıp silinebilen daha fazla boyutu olan belleklerdir. En sık kullanılanı 700 MB hafızaya sahip olan klasik CD’lerdir. DVD’ler de CD’ler gibidir. Tek farkı kapasitesinin 4.7 GB ve daha üzeri olmasıdır. Taşınabilir diskler ve flash bellekler ise günümüzde TB mertebelerine kadar çıkmış yardımcı bellek birimleri olarak kullanılmaktadır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir