Home / Donanım / Yavaşlayan Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Yavaşlayan Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Sevgili Teknoloji Akademi okurları; bugün hep birlikte yavaşlayan bilgisayar nasıl hızlandırılır ? sorusuna cevap bulacağız. Aşağıda yapmanız gereken işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızdaki hızlanmayı fark edeceksiniz.En çok kullanılan işletim sistemi olan Windows’un kendi içeriğinde barındırmış olduğu araçları kullanarak bilgisayarımızı ilk günkü hızına getirmemiz mümkündür. İşte bilgisayarınızı hızlandırma yolları.Her türlü oyunu oynatabilen aynı zamanda müzik dinleme , çalışma, internete girme gibi temel işleri de rahatlıkla yapabilmenize izin veren son model sisteminiz bir süre sonra istemeseniz de yavaşlamaya başlayacaktır. Tabii ki sistemi derinlemesine tarayıp düzeltmeler sunan programlar var ancak bu programları kullanmadan Windows’un kendi araçlarını kullanarak ta sistemi bir nebze de olsa bilgisayarımızı rahatlatmamız mümkün.

Geçici internet dosyaları klasörünü boşaltın

disk-temizlemedisk-temizlemeBu işlemi gerçekleştirerek web sayfalarının daha hızlı yüklemesi içi sabit sürücüde web sayfa içeriklerini depolayan Geçici İnternet Dosyaları klasörünü aydan aya temizlemeniz hem sisteminizin performansını hem de güvenliğini olumlu yönde etkileyecektir. Girdiğiniz web sitelerini tutan klasörün içeriğini tamamıyla temizlemenin en kısa yolu Disk Temizleme. Kısa bir taramanın ardından listelenen silinecek dosyalardan arasından Geçici İnternet Dosyaları’nı seçip Tamam ile onayladığınızda klasörü temizlemiş oluyorsunuz. Buda hızlandırma konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Sürücü temizlemeyi ihmal etmeyin

disk-iyilestirmedisk-iyilestirmeBilgisayarınızı sadece oyun oynamak için değil; aynı zamanda çalışmak için de kullanıyorsanız farklı türde onlarca dosyanın yazılması sonucunda bir müddet sonra sisteminiz eski performansından ödün vermeye başlayacaktır. İlk başta açılması saniye sürmeyen Word veya Excel dosyanızın açılması oldukça zaman alacaktır. İş odaklı sistemde çalışmayı verimliliği azaltan bu durumdan kurtulmak için Sürücü Temizleme aracını kullanabilirsiniz.Sürücüleri Birleştir ve İyileştir olarak arattığınızda ulaşabileceğiniz Sürücüleri En İyi Duruma Getir ekranında sürücü seçiminizi yaptıktan sonra En İyi Duruma Getir’i seçtiğinizde uzun bir işlemin ardından seçtiğiniz sürücünün daha verimli çalışması sağlanacaktır. Tabii ki üçüncü parti Disk Birleştirme programlarını da kullanabilirsiniz. Bu işlemi de aylık olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Bu arada SSD diske sahipseniz sürücü birleştirme yarardan çok zarar sağlayacaktır.

Bilgisayarı en iyi performans için ayarlayın

performansperformansYavaşlayan sisteminizi canladırmanın diğer bir yolu da grafiksel kullanıcı arayüzünü en iyi performans için ayarlamak. Performans Seçenekleri ekranında Görsel Efektler sekmesine gelip varsayılan olarak “Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin”i “En iyi performans için ayarla” olarak değiştirdiğinizde belki animasyonlara elveda diyeceksiniz ancak sistemin hızı hissedilebilir derecede artış gösterecek.gorev-yoneticisigorev-yoneticisiWindows’u SSD disk üzerine kurduysanız sisteminizde ne kadar program kurulu olursa olsun masaüstünüzü görmeniz fazla uzun zaman almayacaktır. Ancak sisteminiz standart bir sabit sürücüde ise başlangıçta çalışan programlara dikkat etmenizde daha doğusu ayar çekmenizde fayda var. Başlangıçta çalışarak sistemin geç açılmasına neden olan programları görmek için Görev Yöneticisinde Başlangıç sekmesine geliyorsunuz ve listeden gereksizleri devre dışı bırakıyorsunuz.Güvenmiş olduğunuz bir antivirüs programı indirerek de bilgisayarınızı virüsten koruyarak yavaşlamasını engelleyebilirsiniz.

Hakkında: GF

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir