Home / Android / Yazılım Ve Donanım Arasındaki İlişki

Yazılım Ve Donanım Arasındaki İlişki

yazılım ve donanım arasındaki ilişkiArtık hemen herkesin evinde bilgisayarı, elinde akıllı bir cihazı bulunuyor. Evinde olmasa bile bu tür cihazlarla mutlaka bir şekilde tanışılarak kullanmak zorunda kalınıyor. Hal böyle olunca bu cihazları sadece kullanmayı öğrenebiliyoruz. Fakat bu cihazların ne olduğunu tam anlamıyla tanıyamıyoruz. Bu yazımızda kullandığımız teknolojik cihazları meydana getiren donanım ve yazılım arasındaki ilişkisinden bahsedeceğiz. Böylece kullandığımız cihazları daha yakından tanıma fırsatını elde etmiş olacağız.

Öncelikle yazılım ve donanım arasındaki fark nedir kısaca ondan bahsedelim. Bunun için donanım nedir, yazılım nedir bu sorulara cevap vererek başlayalım. Donanım, bir işin yerine getirilmesi için gerekli olan fiziksel alet edevat olarak tanımlanabilir. Yazılım ise çeşitli işleri yapabilmek için oluşturulmuş elektronik cihazların karşılıklı iletişim kurarak uyum içerisinde bir bütün olarak çalışmasını sağlayan makine komutlarıdır diyebiliriz. Elektronik cihazlarda donanımların bir araya getirilmesi bir başına anlam ifade etmez. Çünkü donanımlar ancak yazılımla anlamlı bir hale gelir ve amaca hizmet edebilir.

Yazılım ve donanım arasındaki ilişki en temel haliyle bu şekilde açıklanabilir. Yazılım olmadan donanımın çalışması mümkün değildir. Donanım olmadan da yazılım tek başına bir işe yaramaz. İkisi ancak birlikte uyumlu bir hale getirilebildiği zaman amaca yönelik hizmet edebilirler. Yazılım ve donanım arasındaki fark ise işte bu noktada yatıyor. Yazılım tamamen makine kodları ile oluşur ve donanıma yön verir. Yapılan yazılım makine diline çevrildiği zaman donanımı harekete geçirir ve çalışmasını sağlar.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir