Home / Diğer Konular / YDS ve E-YDS Taktikleri

YDS ve E-YDS Taktikleri

Yazı biraz uzun olacak ama bu yazıyı okuduktan sonra aklınızda soru işareti KALMAYACAK tabiri caiz ise aydınlanma yaşacayak ve yarın daha mutlu uyanacaksınız. İSTER YDS’ye ilk defa girin ister daha önce girmiş olun bu yazıyı sonuna kadar sindirerek okuyun Okuyanların sıkılmaması için yeri geldiğinde espirili bir dil kullanmaya çalıştım ama olduğu kadar idare edin. Önerim baştan sona sakin kafayla okuyun.

Öncelikle merak edenler olacaktır. Bir teknoloji blog sitesinde böyle bir yazının ne işi var. Diyebilirsiniz “ banane canın yds den falan” belki de haklısınız ama şu da var ki bu sitede ne yazı yayınlasam anında Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında ilk sayfada ilk sırada çıkıyor. Bu sitede yayınlıyor olmam sayesinde çok sayıda insan bu yazıdan okuyacak ve istifade edebilecek. Bu site sayesinde pek çok insanın başarılı olmasında vesilem olacak. Belki iyi niyetliyim belki de fazla safım ama yapıyorum işte geriye kalanlar çok önemli önemli değil maksat bir kaç kişiye yararımız olsun yeterli

Konuya girmeden EYDS nedir? EYDS nasıl girilir? Tarzı sorular gelecek ilk defa duyanlar görenler için bu yüzden en baştan söyleyeyim EYDS’ye girmek gerçekten çok zor. EYDS dediğimiz oluşum dijital ortamda 3 büyük şehirde bilgisayar başında olan bir sınav. Bilgisayar dediysek sakın interneti açar Translate den bakarım diye düşünmeyin. ÖSYM her şeyin önlemini almış bildiğiniz YDS sınavı bu.Kontenjanı saniyeler içinde doluyor. Binlerce kişi sadece 204 kişilik kontenjanda yer alıp sınava girmek için hücum ediyor. Ben girdim mi evet girdim ama olağanüstü bir gayret ve hazırlık ile( Böyle yazınca bir garip oldum gerçekten o anlar oldukça gerilimliydi hatırladıkça gülerim). Konuyu dağıtmadan ısrarla yazayım. NORMAL YDS girin EYDS diye kendinizi hırpalamayın. Zaten yılda 2 defa girebiliyorsunuz. EYDS gireceğim diye kendinizi parçalamanın ciddden fazla lüzumu yok. Siz normal KLASİK YDS hazırlanın ve o tarihe odaklanın. Bence EYDS uğraşmayın başvurabilme şansınız çok düşük. Konuyu dağıtmadan gelelim YDS ve E-YDS taktiklerine. Temelden özele doğru madde madde yazacağım

 1. Ben liseden hatırladığım kadarı ile yaparım nasıl olsa ingilizcem iyi diyerek gevşemeyin. Yok böyle bir şey. Nasıl Türkçe sınavına giriyorsanız YDS de bunun İngilizce versiyonu. Bu sebeple gramer tekrar etmeden veya bilmeden bu sınav geçilemez. Daha iyi ifade etmek gerekirse GE-Çİ-LE-MEZ. Öncelikle ne kadar iyi İngilizce dili bilginiz olursa olun dilin kurallarını baştan sona tekrar etmelisiniz. Burada kaynak seçimi çok önemli. Peki hocam hangi kitabı seçmeliyim?? diye sorarsanız önce şunu söylemem lazım. Piyasadaki dil eğitimi veren kaynakların yarısı işe yaramaz düzeyde. Siz gibipte uyuyarak ingilizce öğrenin diye fantastik bir mp3 çalar alırsanız ne YDS hazırlanır ne de ingilizce öğrenirsiniz. Maalesef kitap konusunda da aynı şeyi söylemek mümkün. YDS hazırlıkte hangi kitap ? Sorusuna cevap vermek cidden güç. YDS için hazırlanan kitapların yarısı alakasız ve hep tekrar basımlar. İlerleyen günlerde bir kitap inceleme planım olacak. Bu yüzden bu sefer kaynak ismi verme hakkımı saklı tutuyorum.
 2. Yabancı dizi ve film izliyorum yds için derseniz YDS sınavında size “kamonn mennn” derse şaşırmayın. YDS sınavı diziyle filmle olacak iş değil. Orta düzey bir Türk için. Burada orta düzey tanımıda önemli herkes kendini orta düzey olarak tanımlıyor. Bu konuya girmem gereksiz. Burada size tavsiyem BBC 6 Minutes English elbette. Eğer ben bunu ilk defa duydum diyorsanız sadece şaşırma ünlemi hediye etmem gerekir sizlere. YDS için diziyle filmle uğraşmayın. Yılda 4 bölüm yayınlanan Sherlock izleyerek yada bu bölüm kaç kişi öleceğini merak ederek Game of the Thrones izlemenin size faydası olmaz.
 3. Geçmişten İngilizce bilginiz yok ise ve okul yada kursa-deneyimize yoksa ise. Ben çat pat İngilizce biliyorum diyenlerdenseniz. İlkokul seviyesi kaynaklardan başlayın. FONO nun İngilizce kelime kartları var alın başlayın. Bunda utanma olmaz başarıya giden yol elbette
 4. İlkokul-Lise-Üniversite düzeyinde ingilizce testler çözün. İlk bakışta size fazla basit gelecektir ve eminim bu yazıyı okuyanların %99 u bunu uygulamayaktır. Ben %1 e sesleniyorum “sadece çözün”. Nedenini izaha gerek yok .
 5. B1 yada b2 seviye ingilizcem var. Dil kursundan serfitikamı da aldım o zaman YDS gireyim ortalığı dağıtırım yüksek alırım demeyin. Çünkü dil kursları size balık nasıl tutulur onu öğretir. Serfitika bir kağıt parçasıdır sadece. Onu anlamlandıracak olan sizin bilginiz ve ifade etmenizdir. Bu sebeple ingilizce kurunuz ile YDS arasında direk bağlantı kurmayın. Siz zararlı çıkarsınız.
 6. Tekrar bir madde ile belirtmem gerek çünkü Gramer ve kelime bilgisi çok önemli bir konu eş anlamlı, zıt anlamlı, benzer kelimeler mutlaka çıkan soru türlerindendir. Siz Hard kelimesini biliyor ve İngilizce’de zıddını bilmiyorsanız Hard kelimesini bilmeniz size soruyu çözdürmez ve çünkü YDS sınavında size hem kelime bilgisi hemde bu kelimeyi cümlede doğru kullanmanızı isteyecektir.
 7. YDS de belirki konulara odaklanın. Kimilerince bu eleştirilerek ama işin aslı budur. YDS bir sınavdır burada 100 puan ile 80 puan almanın sizin için fazla bir farkı olmayacak ise örneğin hedefiniz 70 – 80 puan almak ise bu taktiği uygulayın. Bir örnek ile anlatayım. Farzedin ki PREPOSITIONS lar konusununda ulaşabileceğiniz tüm kaynaklardan yararlandınız bu konuyu tabiri caiz ise yalayıp yuttunuz. Diğer konularda da iyi derecede sınava çalıştınız diyelim. Elbette YDS sınavında PREPOSITIONS konusundan soru kaçırmanız olası değil. Bu örnek sadece soru sayısına göre konuları belirleyin kendi toplist hazırlayın ve bu konulara özellikle daha fazla çalışın. Bu madde ile alakalı ilerde daha ayrıntılı bir yazı yazacağım.
 8. En önemlisi söylentilere kurak vermeyin. Ne demek bu açıklayayım. İnternet bloglarında, sosyal medyada, forum sitelerinde yada arkadaş gibi sosyal ortamlarda yayılacak dedikodulara bağlanmayın. Bu sene şuradan soru çıkmaz, ortam karışık panpa kolay soracaklar … gibi konuşmalar hep moral bozucudur. Kulak tılayınız.
 9. Deneme Sınavı çözmek mutlaka ama muıtlaka uyulması gereken kural. Bundan kaçıs yok. YDS Deneme sınavı markası boş yere istemeyin. Piyasada %90 bile harika denilebilecek yds denemesi bulunmuyor. Hangi marka yada kaynak olursa olsun. Deneme sınavlarını satın alın yada yazıcınızdan çıkartın ve çözün. Alın atın ekonomiye can verin demiyorum burası size kalmış arayın tanıdıklara sorun bulun yada çıkartın bir şekilde ayarlayın.
 10. Puan hedefiniz mutlaka olsun. Elbette her insan bir cevherdir ve en yüksek puanı almayı hakeder ama hayatta hangi fiil olması gereken gibi oluyor sorarım. Bu yüzden örneğin 80 gibi bir puan hedefiniz var ise o puan üstüne çıkmaya çalışın ve deneme sınavı çödükten sonra alt alta listeleyin puanlarınızı.
 11. TURLAMA… TURMALA TURLAMA… işte geldik sınav sırasında vereceğim tüyoya zaten 1 sene yada 6 ay var gücünüzle YDS ye çalıştınız ve sınava giriyorsunuz. Sonav yerlerinizi aldınız ve gözetmenlerin başlayabilirsiniz komutunu aldınız. İşte burada çözemeyeceğiz, uzun gelen, yada gözünüzü korkutan sorularda vakit kaybeymeyin ve diğer soruya geçin. Bu sayede net sayınızı artıracaksınız. Son soruya geldiğinizde başa dönün ve boş bıraktığınız sorulara tekrar göz atın, Gene az önce bahsettiğim soruları atlayınız. Bunu 3-4 defa tekrar ettiğinizde farkedeceksinizde her seferinde az önce zor gelen soruları çözebildiğinizi farkedeceksiniz. Buna sınavlarda turlama taktiği denir. Sınavda yeri gelir defalarda boş bırakılan sorularda turlarsınız. Bu taktiğin amacı zihni toplarlayıp mümkün olduğu kadar çok soruya doğru cevam verip soruları 150 dakika içerinde sınavı bitirebilmektedir.

Sizde fikirlerinizi aşağıdaki yorum alanından yazarsanız derleyip yazıya ekleyebilirim. Bu sayede YDS için ciddi bir tavsiye arşivi oluşturmuş oluruz

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

One comment

 1. paylaşım için teşekkürler
  içeriği daha çok nasıl başvurmamız gerektiği üzere tahmin etmiştim ama yinede teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir