Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / [Yeni Çözüm] Windows 10 Yükseltmede “80240020” Kodlu Hata Nasıl Çözülür?

[Yeni Çözüm] Windows 10 Yükseltmede “80240020” Kodlu Hata Nasıl Çözülür?

Merhaba, değerli okuyucular. Bu yazımda, kullanıcılarımızın yorumlarda sıkça sorduğu, Windows 10 yükseltme işlemi sırasında karşılaşılan “80240020” kodlu kurulum hatasının çözüm yöntemlerini anlatacağım.

“80240020” Hata Mesajının Tam Metni

Yükleme durumu başarısız.Hata ayrıntıları: Kod 80240020Hatanın bilinen nedeni: Windows 10’a yükseltme dosyalarının düzgün bir şekilde indirilememiş olması.

Bu hata için 2 farklı çözüm önerisi var. 1. Yöntemde, Microsoft forumunda, forum moderatörünün önerdiği çözüm yöntemini paylaştım.

1. Yöntem

 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisini (Regedit) açın. Bunun için: “Başlat > Çalıştır“ yolunu takip ederek Çalıştır penceresini açın. Açılan penceredeki metin kutusuna “regedit” (Tırnaklar olmadan!) yazın ve Tamam düğmesini tıklatın.
 2. “HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionWindowsUpdateOSUpgrade” yolunu takip ederek OSUpgrade isimli kayıt anahtarı dizinini bulun.
 3. Bu dizinin olması gerekiyor. Eğer yoksa oluşturun.
 4. Sağ Tuş > Yeni > DWORD (32-bit) yolunu takip ederek “AllowOSUpgrade” isminde, “0x00000001” değerine sahip yeni bir kayıt anahtarı oluşturun. Eğer zaten böyle bir anahtar var ise değerinin “0x00000001” olmasına dikkat edin. Değer farklı ise değiştirin.
 5. Kayıt anahtarını değiştirdikten sonra kapatıp Denetim Masasını tekrar açın. Buradan, Windows Update uygulamasını açarak güncellemeleri kontrol edin.
 6. Artık Başla butonu mevcut olacak ve Windows 10 yükseltmesini gerçekleştirebileceksiniz.Windows Regedit, OSUpgrade, AllowOsUpgrade Key

  Windows Regedit, OSUpgrade, AllowOsUpgrade Kayıt Anahtarı Görüntüsü

2. Yöntem

 1. “C:WindowsSoftwareDistributionDownload” klasörünü bulun ve içindeki her şeyi silin.
 2. Komut Satırını yönetici olarak çalıştırın ve “wuauclt.exe/updatenow” komutunu yapıştırıp Enter‘a basın.Windows 8'de Komut Satırını yönetici olarak çalıştırma

  Windows 8’de Komut Satırını yönetici olarak çalıştırma

 3. İşlem bu kadar. Windows 10 yükseltmesi için güncelleştirme dosyaları indirilmeye başlanacaktır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir